Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Saba Jerozolimski, prezbiter
Dziś jest: Wtorek, 05 grudnia 2023

RADOM

Drogi do zdrowej szkoły

czwartek, 14 września 2023 13:45 / Autor: Piotr Lendzion
foto: Piotr Lendzion
Piotr Lendzion

W czwartek 14 września w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu odbyła się konferencja, której tematem było wspieranie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. 

Konferencja przedstawiała różne problemy, z jakimi mierzą się lub mogą w przyszłości zmierzyć nauczyciele i dyrektorzy szkół. Za jej organizację odpowiadał urząd miejski oraz ośrodek doskonalenia nauczycieli.

- Bardzo duża grupa Dzieciaków i młodzieży boryka się z problemami psychicznymi. Dzisiaj chcemy o tym rozmawiać tak, aby dyrektorzy szkół odpowiednio reagowali. Oni są bardzo na to wrażliwi, bardzo dobrze do tego przygotowani i mam nadzieję, że dzisiaj te wnioski ta wymiana doświadczeń i wiedza, którą zdobędą także ułatwi im pracę - mówiła wiceprezydent Marta Michalska-Wilk.

Czwartkowa konferencja rozpoczyna cykl spotkań z radami pedagogicznymi, którego celem jest wsparcie nauczycieli i wyposażenie ich w wiedzę potrzebną do pracy z uczniami, mówi Edyta Wójcik, dyrektor Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

W czasie spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchania zróżnicowanych prelekcji skupionych wokół tematu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

- Rozmawiamy dzisiaj o higienie cyfrowej, o uzależnieniach od nowych technologii, ale w kontekście zdrowia psychicznego. Najnowsze badania prowadzone przez naszą fundację, nasz Uniwersytet wskazują, że jeżeli nadużywamy nowych technologii i właściwie z nich nie korzystamy, obniża nam się po prostu nastrój - mówił dr Maciej Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego.

Również radomska policja prezentowała zagrożenia jakie czekają na podopiecznych pedagogów w przestrzeni internetowej. Tematem prelekcji sierżanta Kamila Wardy z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu był hejt i mowa nienawiści.

- Musimy pamiętać o tym, że hejt bardzo mocno wszedł w nasze życie. Nie możemy tego bagatelizować, nie możemy tego pomijać. Musimy o tym rozmawiać. Musimy wskazywać rozwiązania dzieciom, musimy dbać o te dzieci, żeby nie miały z tym więcej problemu - mówił sierż. Kamil Warda.

Pojawiającym się w debacie publicznej tematem jest niedobór psychologów w szkołach, tym ważniejsze jest przygotowanie pracowników placówek oświatowych do radzenia sobie z problemami uczniów i diagnozowania ich.

- Dzieci i młodzież bardzo potrzebują tego wsparcia w zakresie ich psychiki, ich zdrowia. Jak pokazują raporty, niestety dzieciaki nie zdają sobie sprawy z tego, że jest tak źle, dlatego nie szukają pomocy - mówiła Anna Lewandowska-Żaczek, psycholog.

Wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem nauczycieli, którzy licznie zgromadzili się w sali koncertowej radomskiego “muzyka”.

- Młodzież ma różne problemy, z których my sobie nawet możemy nie zdawać sprawy. Taka konferencja pomoże nam spojrzeć na uczniów z innej perspektywy - mówi Anna Kuś z Zespołu Szkół Budowlanych.

Dbanie o zdrowie psychiczne młodego pokolenia to obowiązek ich opiekunów, ale także inwestycja w przyszłość. 

A. Kosztowniak pod info