Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria Katarzyna Drexel, dziewica
Dziś jest: Niedziela, 03 marca 2024

RADOM

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

czwartek, 30 listopada 2023 15:04 / Autor: Milena Brzyska
Foto: Milena Brzyska
Milena Brzyska

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest 3 grudnia każdego roku. To ważna data, która ma na celu zwrócenie uwagi na prawa osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz podkreślenie potrzeby równego traktowania, dostępu do edukacji, pracy, opieki zdrowotnej i wszystkich innych sfer życia społecznego. 

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Jej przesłanie – pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami - powinno być przypomniane szczególnie w tym dniu.

O problemie niepełnosprawności mówi dr Jolanta Borek-Roczniak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu, wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego oraz powiatowy rzecznik ekonomii społecznej.

Wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz osobom, które swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby niepełnosprawne pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia pomyślności, odwagi i konsekwencji w dążeniu do zwiększenia niezależności i poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych.