Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

RADOM

Radomska "Solidarność" pisze do premier Kopacz

wtorek, 24 lutego 2015 21:05 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska

Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska chce, by premier Ewa Kopacz, podjęła stosowne działania zmierzające do poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej w regionie radomskim. W związku z tym „Solidarność” wystosowała list do premier Polski. 

Chodzi przede wszystkim o wysoki stopień bezrobocia oraz kluczowe inwestycje, takie jak: modernizacja linii kolejowej Warszawa – Radom, opóźnienia uruchomienia lotniska w Radomiu, zagospodarowanie płodów rolnych, zatrzymanie transferu radomskich miejsc pracy do innych województw i Warszawy – likwidacja oddziałów takich firm, jak: Poczta Polska, Izba Skarbowa etc., budowa hali sportowej, a także poprawa obsługi mieszkańców naszego Regionu przez służbę zdrowia (ZOZ-y, szpitale). Jak czytamy w liście radomska „Solidarność” zauważ, iż - skala przytaczanych wyżej zaniedbań i zaniechań powoduje taki niepokój mieszkańców regionu radomskiego, że formułowane są opinie, iż sytuacja w naszym regionie przypomina schyłek lat siedemdziesiątych i lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy to po wydarzeniach Radomskiego Czerwca 76 komunistyczne władze na szczeblu centralnym w ramach represji skazały nasz region na popadnięcie w marazm i stagnację, na brak jakichkolwiek perspektyw rozwojowych. Dlatego też, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska zastrzega sobie możliwość podjęcia stanowczych działań przysługującym związkom zawodowym łącznie z żądaniem wyciągnięcia konsekwencji prawnych wobec osób odpowiedzialnych za taki stan rzeczy – czytamy w liście.

Oto treść listu:

Szanowna Pani Ewa Kopacz Premier Rządu RP Szanowna Pani Premier, W imieniu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska zwracam się z uprzejmą prośbą o podjęcie stosownych działań zmierzających do praktycznej realizacji – w trybie pilnym najistotniejszych projektów dotyczących zasadniczej poprawy sytuacji społecznogospodarczej w regionie radomskim. Dotychczas, mimo wcześniejszych, wielokrotnie składanych publicznie deklaracji przez przedstawicieli najwyższych władz, w naszym regionie nadal występuje wysoki poziom bezrobocia strukturalnego, a najważniejsze programy inwestycyjne odkładane są na bliżej nieokreślona przyszłość. Wszystkie te negatywne zjawiska wcale nie znikają, choć kluczowe stanowiska w państwie sprawują wywodzące się z Ziemi Radomskiej lub jeszcze do niedawna pracujące w lokalnych organach władzy osoby. Szczególnej uwadze i trosce Pani Premier polecamy, prosząc o pochylenie się nad tymi problemami, następujące tematy: Skandaliczny wręcz sposób faktycznego odstąpienia przez zarządzających kolejami państwowymi od modernizacji linii kolejowej Warszawa – Radom, którą to linią dojeżdżają codziennie do pracy w stolicy tysiące mieszkańców Radomia i okolic. Według informacji, które posiada Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska, realizacja tej inwestycji nie została praktycznie rozpoczęta, pomimo rozstrzygnięcia części przetargów ponad 2 lata temu. Zarząd dostrzega brak woli realizacji tej jakże ważnej inwestycji dla regionu i mieszkańców Radomia. Niezrozumiałym jest dla nas to, że PLK SA modernizuje przejazdy kolejowe poprawiając w ten sposób 
bezpieczeństwo, systematycznie pomija trasy kolejowe na linii Lublin – Radom oraz Warszawa – Radom – Kielce, choć są na ten cel przeznaczone, a w ogóle nie wykorzystane, środki unijne w pierwszej perspektywie finansowania, i to pomimo zwiększającej się liczby śmiertelnych wypadków przy przechodzeniu i przejeżdżaniu przez niestrzeżone przejazdy i przejścia kolejowe. 2. Wyjaśnienie przyczyn opóźnienia uruchomienia lotniska w Radomiu. Ponownie nasuwa się pytanie, dlaczego władze samorządowe naszego miasta przekazują na ten cel kolejne miliony złotych bez wyegzekwowania terminu faktycznego rozpoczęcia funkcjonowania lotniska cywilnego. 3. Odpowiednie w stosunku do skali produkcji zagospodarowanie płodów rolnych, zwłaszcza sadowniczych, a obecnie również nadwyżki hodowli trzody chlewnej. 4. Program poprawy produkcji w oparciu o nowe technologie oraz na nowym sprzęcie w Bumar Amunicja filia Skarżysko Kamienna (dawne ZPS w Pionkach). 5. Zatrzymanie transferu radomskich miejsc pracy do innych województw i Warszawy – vide: Poczta Polska, Izba Skarbowa etc. 6. Zapowiedź budowy hali sportowej jako priorytetowej inwestycji nowych władz samorządowych Radomia i brak stosownych działań w tym kierunku. Domagamy się szybkiej realizacji przyjętych zobowiązań w tym zakresie. 7. Powrót do rozmów trójstronnych na nowych warunkach zaproponowanych wspólnie przez reprezentatywne związki zawodowe. 8. Poprawa obsługi mieszkańców naszego Regionu przez służbę zdrowia (ZOZ-y, szpitale) z zapewnieniem odpowiednich środków na ten cel. Szanowna Pani Premier, Skala przytaczanych wyżej zaniedbań i zaniechań powoduje taki niepokój mieszkańców regionu radomskiego, że formułowane są opinie, iż sytuacja w naszym regionie przypomina schyłek lat siedemdziesiątych i lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy to po wydarzeniach Radomskiego Czerwca 76 komunistyczne władze na szczeblu centralnym w ramach represji skazały nasz region na popadnięcie w marazm i stagnację, na brak jakichkolwiek perspektyw rozwojowych. Na skutek tego zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 1989 r. upadł w Radomiu i okolicach przemysł garbarski, odlewniczy, obuwniczy, zbrojeniowy, metalowy, budowlany, tytoniowy. Nasz Region stał się „białą plamą” na gospodarczej mapie Polski, źródłem taniej siły roboczej i rynkiem zbytu dla kolejnych hipermarketów. Ze względu na powyższe uważamy, że nasze miasto w drodze rekompensaty za działania komunistycznych władz, powinno być traktowane w sposób szczególny. Mając na uwadze wszystkie wymienione wyżej okoliczności oraz fakt powszechnego zniecierpliwienia naszych mieszkańców, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska zastrzega sobie możliwość podjęcia stanowczych działań przysługującym związkom zawodowym łącznie z żądaniem wyciągnięcia konsekwencji prawnych wobec osób odpowiedzialnych za taki stan rzeczy.