Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

RADOM

Mazowiecki rozkład jazdy do unijnych pieniędzy

środa, 06 maj 2015 15:59 / Autor:

We wrześniu rozpocznie się w województwie mazowieckim wyścig po unijne pieniądze. Wtedy to odbędą się pierwsze konkursy. Do podziału będzie ok. 870 mln zł (215,9 mln euro). W sumie na całe RPO na lata 2014 - 2020 Mazowsze dostało 2 mld euro. W poprzedniej perspektywie były to prawie 3 mld euro. Beneficjenci z woj. mazowieckiego mają jednak zarezerwowane 1,7 mld euro z poziomu krajowego.

 

Zarząd województwa mazowieckiego przyjął harmonogram konkursów na ten rok. – Trzeba pamiętać, że nowy program regionalny łączy w sobie inwestycje, które do tej pory były w dwóch programach – RPO i POKL – przypomniał marszałek Adam Struzik. – Ustaliliśmy wstępny harmonogram konkursów na ten rok. Może on jeszcze ulegać modyfikacjom, bo najważniejsze jest, żeby ruszyć z naborem na takie przedsięwzięcia, które w tej chwili nie mają żadnych formalnych przeszkód.

 Priorytetowe w nowym rozdaniu unijnych pieniędzy są działania związane z pobudzaniem gospodarki, zastosowaniem efektów badań w biznesie i wspieraniem przedsiębiorców. Dotowane będzie również wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, walka z ubóstwem i zmniejszanie bezrobocia.

Specjalnie dla Warszawy i obszaru funkcjonalnego wokół stolicy stworzony został mechanizm - Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.  – Na wspólne projekty realizowane w ramach ZIT przeznaczonych jest w sumie 165 mln euro. W tym roku uruchomimy m.in. nabór na stworzenie dróg rowerowych na terenie tzw. warszawskiego obszaru funkcjonalnego. Jest 43,8 mln euro na dofinansowanie ścieżek, które nie są trasami turystycznymi, ale mogą np. stanowić alternatywny sposób dojazdu do pracy – mówił członek zarządu województwa Wiesław Raboszuk.

 Zanim ruszą jeszcze konkursy będą realizowane projekty pozakonkursowe. Ok. 12,3 mln euro pójdzie na wsparcie dla osób bezrobotnych powyżej 30 roku życia. Grupą docelową są osoby zarejestrowane jako bezrobotne w powiatowych urzędach pracy, szczególnie te, które najsłabiej radzą sobie na rynku pracy, czyli powyżej 50. roku życia, niepełnosprawni, długotrwale bezrobotni, o niskich kwalifikacjach oraz kobiety. Pieniądze te uruchomione zostaną na przełomie maja i czerwca.  – Środki, które kierowane są do powiatowych urzędów pracy w ramach RPO WM, to  tylko jeden z elementów tworzących cały system wsparcia w obszarze rynku pracy. Będzie to szansa dla osób powyżej 30. roku życia na wyjście z impasu. Do osób poniżej 30 roku życia skierowane zostaną działania finansowane z POWER – wyjaśnia dyrektor WUP Tomasz Sieradz. – Poza standardowymi formami wsparcia w postaci szkoleń czy staży będzie można również pozyskać środki na tworzenie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Dzięki temu ich opiekunowie będą mieli szansę podjąć pracę. Pierwsze konkursy w tym zakresie planowane są w połowie przyszłego roku - dodaje Tomasz Sieradz.

 Natomiast w III kwartale uruchomione zostanie ok. 1,13 mln euro na koordynowanie rozwoju sektora ekonomii społecznej. Projekt będzie realizować Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Ruszą takżw dwa programy stypendialne dla uczniów z wysokimi wynikami i osiągnięciami – 570 tys. euro na projekt w szkolnictwie ogólnym i 286 tys. euro – w szkolnictwie zawodowym. Warto dodać jeszcze projekt integrujący istniejące instytucje otoczenia biznesu, zwłaszcza sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Tu przewidziania jest kwota prawie 7,83 mln euro..

Wszystkie informacje można znaleźć na nowej stronie internetowej www.funduszedlamazowsza.eu. Nowością będzie też to, że wnioski będzie można składać tylko elektronicznie poprzez Lokalny System Informatyczny (LSI). Do dyspozycji beneficjentów będzie też więcej niż dotychczas doradców. Pomogą oni przygotować dokumentację.