Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Opady

11°C

Radom

Opady

Wilgotność: 93%

Wiatr: 22.53 km/h

  • 20 Wrz 2017

    Rain 12°C 9°C

  • 21 Wrz 2017

    Opady 12°C 9°C

Radio Plus Radom /RADOM/Kładka ograniczonego dostępu

Wiadomości z Radomia

Kładka ograniczonego dostępu

11 lipiec 2017 / Tekst

Jeszcze kilka tygodni i słynna kładka nad ul. Szarych Szeregów w Radomiu będzie nadawała się do użytku. To deklaracja i nadzieja władz Radomia. Ale czy wszyscy będą mogli skorzystać z tej kładki? Otóż nie wszyscy.

Problem będą mieli rodzice spacerujący z dzieckiem w wózku. Problem będą miały też osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, osoby starsze. Aby z ul. Szarych Szeregów dostać się na kładkę trzeba bowiem pokonać wysokie schody. O budowę niezbędnych pochylni apeluje Bractwo Rowerowe. - Pochylnie są wymagane rozporządzeniem ministerialnym, które obowiązuje od 2000 roku i wszyscy mogli się z nim zapoznać. My też zwracaliśmy uwagę na brak pochylni przy kładce nad ul. Jana Pawła II i ta pochylnia została doprojektowana - powiedział nam Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego.

Wspomniane rozporządzenie to "Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie". Szczególnie ważne są tu dwa paragrafy: 59 i 131. W pierwszym z nich czytamy, że "dojście do kładek powinno być przewidziane jako pochylnia, a wyjątkowo jako schody, gdy warunki terenowe i brak miejsca nie pozwalają na wykonanie pochylni, pod warunkiem że zapewniono osobom niepełnosprawnym możliwość przekroczenia przeszkody w poziomie w odległości nie większej niż 200 m". - W tym wypadku dojście uliczkami bocznymi jest dłuższe niż 200 m,  więc wymagane są pochylnie - zauważa Sebastian Pawłowski. Pochylnie muszą ponadto spełniać rygorystyczne normy. Pochylnie dla pieszych i osób niepełnosprawnych nie powinny mieć pochylenia biegu większego niż 8%, pochylnie o długości większej niż 10 m powinny mieć biegi o długości nie większej niż 9 m, spoczniki pośrednie o długości nie mniejszej niż 1,5 m. Tyle § 131.

Kanclerz Bractwa Rowerowego zwrócił uwagę także na trudność z wjechaniem na kładkę dla rowerzystów, zważywszy na planowaną budowę drogi rowerowej.

Pochylnie, podjazdy dla wózków to problem wielu obiektów i budynków użyteczności publicznej. Tak nie powinno być - mówią radomianie.

O problem z pochylniami zapytalismy wiceprezydenta Radomia Konrada Frysztaka. - Na tę chwilę najważniejsze jest dla nas oddanie kładki do użytku - powiedział nam Konrad Frysztak. Po oddaniu kładki rozwiązywane mają być inne kwestie m.in. pochylnie. - Kładka jest w poziomie ul. Żwirowej i Radosnej. Od strony ul. Radosnej dostępność z ul. Szarych Szeregów jest już zapewniona. Pozostaje kwestia dostępności od strony Oboziska - powiedział wiceprezydent.

O odpowiedź poprosiliśmy też Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu. - W projekcie budowy kładki nie było uwzględnionych pochylni pomiędzy jej poziomem a ulicą Szarych Szeregów. Widzimy jednak taką potrzebę i mamy w planach dobudowanie takich zjazdów. Najpierw musi jednak powstać niezbędna dokumentacja. Połączenie z ulicą Żwirową prawdopodobnie uda się wykonać przy okazji zaplanowanej jeszcze na ten rok przebudowy drogi rowerowej wzdłuż ulicy Szarych Szeregów. Od strony ulicy Radosnej różnica poziomów jest większa, więc i pochylnia musi być znacznie dłuższa. Do czasu jej wybudowania prosimy o korzystanie z chodnika wzdłuż odcinka ulicy Radosnej łączącego się z ulicą Szarych Szeregów - poinformował nas Marek Ziółkowki z MZDiK. Nie ma jednak żadnych konkretnych terminów.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Alone Again

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4