Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 18 sierpnia - bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Bardzo pochmurno

30°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 33%

Wiatr: 6.44 km/h

  • 18 Sie 2017

    Bardzo pochmurno 31°C 15°C

  • 19 Sie 2017

    Opady 27°C 15°C

Radio Plus Radom /RADOM/Marszałek patronem od 20 lat

Wiadomości z Radomia

Marszałek patronem od 20 lat

10 listopad 2015 / Tekst
Dwadzieścia lat temu Publicznej Szkole Podstawowej nr 32 w Radomiu nadano imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dziś uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście uczcili tę rocznicę. Uczniowie przygotowali akademię, a goście mogli wziąć udział we wspólnym śpiewaniu patriotycznych pieśni.

Nikt nie zaprzeczał, że dzisiejsza uroczystość to dzień niezwykle ważny dla szkoły. Już od dwudziestu lat patronem szkoły jest Marszałek Józef Piłsudski. To postać, która dla młodych ludzi powinna być wzorem do naśladowania: - Charyzma, odwaga i wytrwałość tego człowieka uczyniły z niego wielkiego polityka, który podjął trud budowy Polski niepodległej, wpłynął na ukształtowanie jej granic i ustrój polityczny. Podziwiamy go za pracę i wytrwałość. Wierzymy, że w kazdym momencie swojego życia, zawsze przed oczami miał Polskę. Swoją postawą dał dowód nadzwyczajnego poświęcenia i umiłowania kraju. - powiedziała dyrektor szkoły – Aleksandra Kaleta – Jesteśmy dumni z faktu posiadania takiego patrona. Co roku świętujemy rocznicę nadania szkole imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uczniowie PSP 32 to także patrioci. Wiedzą, kim był Marszałek, jakie święto obchodzone jest 11 listopada, a także czym jest patriotyzm:

Wśród gości znaleźli się Sławomir Adamiec – wieloletni dyrektor szkoły i inicjator nadania placówce imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, Sławomir Szlachetka – skarbnik miasta, Paweł Hernik – kierownik referatu ds. Administracyjno – organizacyjnych szkół i placówek oświatowych Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego, który wystąpił w imieniu wiceprezydenta Karola Semika, Monika Stolarek-Klimek – inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego, a także ks. Stanisław Sikorski – proboszcz parafii Chrystusa Nauczyciela w Radomiu.

Głos zabrał m.in. Sławomir Adamiec, który nie krył wzruszenia i jako jedyny nie stanął przy mikrofonie, a obok sztandaru szkoły. Były dyrektor wspominał Jadwigę Piłsudską-Jaraczewską – młodszą córkę Marszałka: - Pani Jadwiga zachęcała nas, abyśmy spoglądając na Marszałka widzieli w nim nie tylko wielkie czyny i twórcę Państwa Polskiego, ale także zwykłego człowieka. Człowieka, który żył dla swoich najbliższych. Pani Jadwiga przyjęła zaproszenie na uroczystość nadania szkole imienia Marszałka z wielką radością. Niestety, nie mogła wtedy przyjechać, ale jeszcze przez długi czas utrzymywaliśmy korespondencję.

Po części oficjalnej przyszła pora na występy uczniów, którzy przygotowali akademię i pieśni patriotyczne. Wszyscy mogli włączyć się w śpiew. Uczniowie złożyli także kwiaty przy popiersiu Marszałka.

Akademia zrobiła duże wrażenie na ks. Stanisławie Sikorskim, który powiedział, że akademia była piękną lekcją historii i patriotyzmu: - Mnie się bardzo spodobało to, że ustalono przebieg tej uroczystości wokół trzech wątków: wokół Marszałka – bo jest patronem szkoły, wokół epizodu II wojny światowej, a ściślej powstania warszawskiego i wreszcie wokół lat 80., Solidarności. To jest sztafeta pokoleń, ciągłość wydarzeń. Jestem pod wrażeniem dzisiejszego spotkania.

Wśród zaśpiewanych wspólnie piosenek była także "Pierwsza kadrowa":

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Land Of Confusion

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4