Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 18 sierpnia - bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Bardzo pochmurno

30°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 33%

Wiatr: 6.44 km/h

  • 18 Sie 2017

    Bardzo pochmurno 31°C 15°C

  • 19 Sie 2017

    Opady 27°C 15°C

Radio Plus Radom /RADOM/Niemieckie lekcje elektryków i mechatroników

Wiadomości z Radomia

Niemieckie lekcje elektryków i mechatroników

19 czerwiec 2017 / Tekst
fot. ZST Radom

40 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu odbyło 4-tygodniowe praktyki w Niemczech. Zakończył się 2-letni program "Przez praktyki zagraniczne podnosimy kwalifikacje i mobilności techników.

 

Z praktyk skorzystało 30 uczniów technikum mechatronicznego i 10 elektrycznego. Bazą były dla nich obiekty firmy Vitalis w Schkeuditz k. Lipska. Czego się nauczyli? Mechatronicy mieli w programie programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC), analizę budowy, montażi uruchamianie drukarki 3D, szkolenie w zakresie sterowników programowalnych (PLC) oraz pracę w zakładzie produkcyjnym. Elektrycy z kolei rozwijali swoje kompetencje i umiejętności w zakresie instalacji elektrycznych i montażu elektronicznego. Nie można zapomnieć, że był też czas wolny i atrakcje turystyczne oraz kulturalne. Uczestnicy praktyk zwiedzili Berlin, Halle i Drezno. Byli też w nowoczesnych fabrykach BMW w Lipsku oraz Volkswagena w Dreźnie - opowiedział nam koordynator projektu, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Technicznych Jan Kowalczyk.

Praktyki zebrały bardzo dobre opinie wśród uczniów. - Wartość dodana. Mieliśmy możliwość pracować na różnych stanowiskach instalacji elektrycznych. Zwiedziliśmy wiele miast  - mówi Adrian Belowski. - Nauczyliśmy się na pewno korzystać z nowych narzędzi - dodaje Sebastian Kołątaj. - Niemcy są bardzo dokładni, duży nacisk kładą na estetykę - to spostrzeżenie Jarosława Kapusty. - Podniosłem swoje kwalifikacje. Zajęcia były różnorodne. Każdy tydzień uczył nas czegoś nowego -  cieszy się Kamil Gruszka. - Nauczyliśmy się bardzo dużo rzeczy, które pomogą nam w przyszłym życiu zawodowym. Na pewno podszkoliliśmy język niemiecki i angielski - wtóruje Maciej Rutkowski.

W ubiegły poniedziałek w ZST odbyło się uroczyste podsumowanie projektu z udziałem uczniów, nauczycieli i osób zaangażowanych w realizację projektu. Finansowany był on ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ (POWER), na zasadach programu Erasmus +, pod patronatem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie. Partnerem ZST w realizacji projektu była firma Vitalis GmbH, w Schkeuditz k. Lipska.

zdjęcia ZST Radom

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Land Of Confusion

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4