Na antenie: ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Chwilowe opady deszczu

12°C

Radom

Chwilowe opady deszczu

Wilgotność: 88%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 20 Wrz 2017

    Rain 12°C 9°C

  • 21 Wrz 2017

    Opady 12°C 9°C

Radio Plus Radom /RADOM/Pierwsza pomoc w magistracie

Wiadomości z Radomia

Pierwsza pomoc w magistracie

08 wrzesień 2017 / Tekst
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Ile uciśnięć na ile wdechów? Jak pomóc dławiącemu się dziecku? W piątek w Urzędzie Miejskim w Radomiu ratownicy medyczni przypominali zasady pierwszej pomocy. Można było również zbadać poziom cukru we krwi oraz ciśnienie tętnicze. Wszystko to odbyło się w związku z obchodzonym w każdą drugą sobotę września Światowym Dniem Pierwszej Pomocy.

Korytarz przy wejściu do Urzędu Miejskiego podzielony był dziś na dwa punkty. W pierwszym z nich ratownicy prowadzili kurs pierwszej pomocy. Po drugiej stronie natomiast można było zbadać ciśnienie tętnicze, poziom cukru czy po prostu porozmawiać o zdrowiu. Akcja zorganizowana w ramach radomskich obchodów Światowego Dnia Pierwszej Pomocy przyciągnęła zarówno osoby, które wiedziały o odbywającym się spotkaniu, jak i te, które do magistratu wybrały się w całkiem innej sprawie. To dobrze, bo jak mówi Małgorzata Kędzierska-Abidi - pielęgniarka ratunkowa zespołów wyjazdowych Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego - świadomość społeczeństwa polskiego na temat udzielania pierwszej pomocy jest niska. - Nawet jeśli ktoś wie, jak to robić, rzadko się na to decyduje. Dlaczego? Być może kierują nimi strach, niepewność lub obawa przed ośmieszeniem. - zastanawia się pielęgniarka i przypomina: - Nasza szybka reakcja naprawdę może uratować życie:

Pracownicy radomskiego pogotowia udzielali cennych wskazówek dotyczących udzielania pierwszej pomocy, zarówno dorosłemu jak i dziecku. Wyjaśniali również, w jaki sposób pomóc dławiącemu się dziecku:

Zdobyć można było informacje teoretyczne, a także samemu spróbować udzielania pierwszej pomocy. Jak mówią pani Karolina i pani Małgosia trzeba uświadamiać społeczeństwo - to dla bezpieczeństwa nas wszystkich:

 Podczas Światowego Dnia Pierwszej Pomocy w Urzędzie Miejskim można było również zmierzyć ciśnienie oraz poziom cukru we krwi. Badania przeprowadzała Elżbieta Nowak - pielęgniarka reanimacyjna w radomskim pogotowiu, którą cieszy spore zainteresowanie badaniami. - Lepiej zapobiegać, niż leczyć! - przypomina:

Z badań skorzystało wiele osób, które do magistratu wybrały się w całkiem innej sprawie. Były też osoby, które o akcji dowiedziały się wcześniej:

Akcja zorganizowana została przez Radomską Stację Pogotowia Ratunkowego we współpracy z Urzędem Miejskim w Radomiu.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy obchodzony jest już od siedemnastu lat. Jego celem jest uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród obywateli. Organizatorzy upatrują szczególną rolę w szkoleniu młodych osób, tak by uwrażliwić ich na potrzebę niesienia pomocy, wykształcić w nich właściwe postawy i nauczyć zasad postępowania w razie wypadków.  

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Alone Again

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4