Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci Maurycy i Towarzysze, męczennicy
Pochmurno

11°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 100%

Wiatr: 6.44 km/h

  • 22 Wrz 2017

    Rain 13°C 10°C

  • 23 Wrz 2017

    Rain 17°C 11°C

Radio Plus Radom /RADOM/PiS przeciwne odwołaniu dyrektora ROK

Wiadomości z Radomia

PiS przeciwne odwołaniu dyrektora ROK

11 lipiec 2017 / Tekst
MN/Radio Plus Radom

- Prezydent Radomia Radosław Witkowski ośmiesza Polskę na arenie międzynarodowej - mówi poseł PiS Marek Suski. Na zorganizowanej dziś konferencji prasowej zaapaelował do władz miasta, by te odstąpiły od zamiaru zwolnienia Macieja Żółtowskiego z funkcji dyrektora Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

- Cały świat muzyczny jest zaniepokojony decyzją prezydenta Radomia. W sobotę podczas finału IX Międzynarodowej Akademii Dyrygentów Maciej Żółtowski został odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a tymczasem władze miasta ogłosiły konkurs na dyrektora ROK. To skandal i kompromiatacja przed całym światem - mówi:

- Ta decyzja nie ma żadnego uzasadnienia - mówi poseł PiS Andrzej Kosztowniak. - Gdy 10 lat temu powstawała Radomska Orkiestra Kameralna, powierzyłem obowiązki jej kierowania człowiekowi, który miał odpowiednie kompetencje, których ja wymagałem. Dziś natomiast ogłasza się konkurs, w którym wykształcenie muzyczne jest "mile widziane" - dodaje:

- Żadamy od prezydenta unieważnienia konkursu - mówi radny PiS Dariusz Wójcik. Statut ROK mówi, że orkiestrą kieruje dyrektor naczelny, który jednocześnie jest dyrektorem artystycznym. A w ogłoszeniu o konkursie w wymaganiach czytamy "mile widziane jest doświadczenie muzyczne". Tak więc ja ze swoimi kwalifikacjami spełniam wszelkie wymogi, żeby zostać dyrektorem ROK. Czy państwo by tego chcieli?

Na wypowiedzi posłów PiS odpowiada tymczasem dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Sebastian Równy. W mailu przesłanym do naszej redakcji czytamy:

W związku z wypowiedzią pana posła Marka Suskiego, który na konferencji prasowej stwierdził, że „prezydent Radosław Witkowski wyrzuca z pracy Macieja Żółtowskiego”, protestuję przeciwko używaniu takiego sformułowania. Jest to próba wprowadzenia w błąd opinii publicznej. Prezydent Radomia nikogo nie zwalnia, a tym bardziej nikogo nie wyrzuca. Po dziesięciu latach  funkcjonowania Radomskiej Orkiestry Kameralnej, wobec kończącej się kadencji obecnego dyrektora, Prezydent Radomia ogłosił nabór na to stanowisko - ma do tego prawo, by w demokratyczny sposób porównać koncepcje i możliwości dalszego rozwoju orkiestry. By zapewnić najwyższy poziom merytoryczny naboru, do komisji zostali powołani wybitni muzycy - prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków prof. zw. dr hab. Ryszard Cieśla i członek Zarządu Głównego SPAM  Marta Straszyńska.

Na początku przyszłego tygodnia Prezydent Radomia spotka się z dwójką kandydatów, którzy uzyskali w naborze najwyższe oceny i podejmie decyzję.

Zarzuty o upolitycznienie konkursu są dla mnie niezrozumiałe. Ani obecny dyrektor ROK, ani kandydaci w naborze nie zdradzali swoich politycznych sympatii  - wszyscy to ludzie sztuki (muzycy, teoretycy muzyki, dyrygenci), nie zajmujący się polityką.

Dodam, że radny Ryszard Fałek zawnioskował pisemnie o unieważnienie naboru na dyrektora ROK, powołując się na uchybienia formalne przy jego przeprowadzaniu.  Biuro Prawne Urzędu Miejskiego w tym tygodniu wypowie się w tej sprawie.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Alone Again

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4