Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: 23 sierpnia - św. Róża z Limy, dziewica
Opady

17°C

Radom

Opady

Wilgotność: 62%

Wiatr: 28.97 km/h

  • 23 Sie 2017

    Opady 19°C 10°C

  • 24 Sie 2017

    Częściowe zachmurzenie 22°C 9°C

Radio Plus Radom /RADOM/Radom niechlubnym rekordzistą

Wiadomości z Radomia

Radom niechlubnym rekordzistą

05 kwiecień 2017 / Tekst
fot. Kamil Dziewierz

360 razy w tym roku i aż 80 w miniony weekend - tyle razy radomscy strażacy wyjeżdżali do pożarów traw w regionie. - Za większość pożarów traw wciąż odpowiedzialny jest człowiek - mówi kpt. Konrad Neska z radomskiej straży pożarnej.

Pogodne dni sprawiły, że problem wypalania traw przybrał na sile. W miniony weekend radomscy strażacy interweniowali aż 80 razy. To najgorszy wynik w całym województwie mazowieckim. - Miniony weekend to również akcje gaśnicze w rejonie stawów w Jedlińsku przy krajowej "siódemce". Podczas sobotniej akcji właśnie w tym rejonie udział brało 13 zastępów i blisko 60 strażaków. Akcja trwała ponad 4 godziny. Akcje gaśnicze związane z pożarami traw angażują duże ilości strażaków, którzy w danym momencie mogą być gdzieś bardziej potrzebni - mówi kpt. Konrad Neska z radomskiej straży pożarnej.

21 marca rozpoczęła się akcja "STOP pożarom traw!". Od tamtej pory strażacy uświadamiają ludziom niebezpieczeństwa, z jakimi wiąże się wypalanie łąk i nieużytków rolnych. Kampania trafia m.in. do szkół i władz samorządowych - mówi Mirosław Jasztal, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej.

Ostatnie dwa weekendy pokazały jednak, że kampania musi rozszerzyć zasięg działania. W najbliższą niedzielę na terenie diecezji radomskiej ma być odczytywany apel Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej w sprawie zaniechania wypalania traw i pozostałości roślinnym. Komendant Adam Czajka zwraca w nim uwagę na panujący powszechnie mit, że wypalanie traw poprawia jakośc gleby.

- Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę. Przywrócenie po takich praktykach właściwego stanu powierzchni ziemi jest skomplikowane i wymaga pracy wielu pokoleń leśników i rolników - przypomina Adam Czajka.

Po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić nawet ponad 20 km/h. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Duże zadymienie powoduje też zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do groźnych kolizji i wypadków.

Wypalanie traw to również duże zagrożenie dla lasów. Łąki często sąsiadują z gruntami leśnymi, a w przypadku pożaru, ogień często przenosi się na drzewa. W związku z tym w pełnej gotowości jest również Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.

- Na infrastrukturę ochrony przeciwpożarowej składają się punkty alarmowo-dyspozycyjne, sieć stałej obserwacji naziemnej, czyli wieże, system łączności alarmowo-dyspozycyjnej, bazy sprzętu przeciwpozarowego, punkty czerpania wody, punkty prognostyczne i leśne bazy lotnicze. Punkty alarmowo-dyspozycyjne wyposażone są w radiotelefony, mapę topograficzną, komputer z dostępem do sieci i drukarki, żeby można było jak najszybciej namierzyć powstający pożar. Wszystkie nadleśnictwa posiadają na chwilę obecną lekkie samochody gaśnicze - mówi Karol Podsiadło z RDLP.

Na terenie RDLP znajdują się obecnie 42 punkty obserwacyjne. W 2016 roku na tym obszarze doszło do 92 pożarów. Rok wcześniej aż 234.

Co roku strażacy odnotowują dużą liczbę pożarów w powiecie szydłowieckim. Na przestrzeni dwóch ostatnich lat spadła ona z 590 na 250, ale w tym roku już byli pierwsi chętni na wypalanie traw. Najtrudniej jest złapać sprawcę - uważa Włodzimierz Górlicki, starosta szydłowiecki.

Za wypalanie traw grozi kara grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych, a jeśli w wyniku pożaru zagrożone jest życie ludzkie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Bolero

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4