Patron dnia: św. o. Pio z Pietrelciny
Rain

12°C

Radom

Rain

Wilgotność: 98%

Wiatr: 35.40 km/h

  • 23 Wrz 2017

    Rain 16°C 11°C

  • 24 Wrz 2017

    Chwilowe opady deszczu 16°C 10°C

Radio Plus Radom /RADOM/Zestawy głośnomówiące nie gryzą!

Wiadomości z Radomia

Zestawy głośnomówiące nie gryzą!

21 kwiecień 2017 / Tekst
getty

Rozmawianie przez telefon komórkowy w czasie jazdy, czy też pisanie smsów to niechlubny standard na naszych drogach. Policjanci każdego dnia spotykają się z kierowcami, którzy prowadzą z telefonem w dłoni. Statystyki wyglądają coraz gorzej...

- Z policyjnych statystyk wynika, że z roku na rok wzrasta liczba kierujących, którzy naruszają zakaz korzystania z telefonu komórkowego. Nasze dane wskazują na to, że 2606 kierowców używało telefonów komórkowych, a w tym tym kwartale już 986 kierujących pojazdami zostało ukaranych mandatem za używanie telefonu komórkowego podczas jazdy - mówi podkom. Emilia Kosma z mazowieckiej drogówki.

Mandat za jazdę z telefonem komórkowym w ręku to 200 złotych i 5 punktów karnych. Na polskie realia stawka jest dosyć wysoka, ale patrząc, np. na Włochy, tutaj różnica jest znaczna. W Italii za rozmowę w czasie jazdy mandat wynosi od 160 do 646 euro i do tego 5 punktów. Planowane jest również zaostrzenie kar.

Badania pokazują, że jazdę z telefonem komórkowym w ręku można porównać do kierowania po alkoholu - dodaje Emilia Kosma.

Jeśli dużo rozmawiamy przez telefon i musimy korzystać z niego podczas jazdy, warto wyposażyć się w zestaw głośnomówiący lub słuchawkę Bluetooth. Cena jest niższa od jednorazowego mandatu, który dostaniemy, jeśli policja złapie nas z telefonem w ręku. Przekonuje Rafał Bielicki, sprzedawca akcesoriów do urzadzeń mobilnych.

Kierowcy decydują się na zakup zestawów głośnomówiących najczęściej dopiero po otrzymaniu mandatu - dodaje Rafał Bielicki.

Są również opcje dla bardziej wymagających klientów. To zestawy głośnomówiące wbudowane w system samochodu - mówi Grzegorz Falkiewicz, samochodowy doradca techniczny.

Ważne jest, żeby regularnie przypominać o zakazie używania telefonu komórkowego w czasie jazdy w szczególności młodym kierowcom. Odpowiedzialność za to spada na ośrodki szkolenia. Podczas egzaminu pytania dotyczące korzystania z telefonu komórkowego w czasie jazdy pojawiają się tylko w części teoretycznej - mówi Andrzej Majewski, egzaminator nadzorujący Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu.

Z policyjnych statystyk wynika, że nierzadko przyczyną wypadków i kolizji jest właśnie korzystanie z telefonu podczas jazdy.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Alone Again

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

AUDYCJE MESKO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 77
Asseco Resovia Rzeszów 30 72
PGE Skra Bełchatów 30 69
Jastrzębski Węgiel 30 67
Indykpol AZS Olsztyn 30 65
Cuprum Lubin 30 54
LOTOS Trefl Gdańsk 30 47
Cerrad Czarni Radom 30 44
ONICO AZS Politechnika W-wa 30 40
GKS Katowice 30 39
MKS Będzin 30 37
Espadon Szczecin 30 27
Effector Kielce 30 27
BBTS Bielsko-Biała 30 22
Łuczniczka Bydgoszcz 30 20
AZS Częstochowa 30 13

POLECAMY

230x190 4