Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

REGION

Spadają ceny sezonowych owoców i warzyw

piątek, 24 lipca 2015 13:08 / Autor:
Bazar przy ul. Śląskiej w Radomiu, fot. Radio Plus Radom
Z dnia na dzień tanieją ogórki gruntowe oraz wiśnie. Po okazyjnych cenach, na radomskich bazarach można zaopatrzyć się w sałatę, szczypior i ziemniaki.

Lipiec to miesiąc, w którym rozpoczyna się sezon zbiorów papryki uprawianej pod osłonami. Warzywo to z rodzimej produkcji będzie dostępne na rynku aż do późnej jesieni. Cena kilograma papryki czerwonej waha się w granicach 5...6 zł/kg. Zapewne, jak prognozują hodowcy, cena tego przysmaku jeszcze tego lata obniży się.

Letnie owoce miękkie, takie jak wiśnie czy porzeczki, również notują niższe ceny. Kilogram dorodnych wiśni można kupić za 2...3 złote. W skupie o połowę taniej.

Tanieją także ziemniaki. Młode można nabyć już 80 groszy/kg.Jeśli pogoda dopisze, niewykluczone, że ceny większości produktów rolnych będą wciąż spadały. Już trwają prace przy żniwach.Województwo mazowieckie zmaga się jednak tego lata z problemem suszy. 15 procentach gmin będzie objętych programem wsparcia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ta zapowiedziała wsparcie krajowe dla poszkodowanych rolników, dla których przeznaczono 80 mln złotych.

To nie koniec problemów, bowiem prognozy przewidują, że sierpień również będzie ciepły i suchy. Wiadomo już, że najbardziej ucierpiały uprawy zbóż jarych, roślin strączkowych oraz krzewy owocowe.