Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Ryszard Pampuri, zakonnik
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Petrykozy
Dziś jest: Niedziela, 18 kwietnia 2021
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

REGION

Leśnicy liczą straty po wichurach

piątek, 24 lipca 2015 14:24 / Autor:
Burze z huraganowym wiatrem, przechodzące 18 i 19 lipca przez region radomski spowodowały wiele szkód na terenach leśnych. Leśnicy szacują stratyi usuwają skutki wichur. W niektórych rejonach obowiązuje zakaz wstępu do lasu.

Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, drzewa łamały się i wywracały, niszcząc budynki, linie energetyczne, blokując drogi. W skali kraju, najwięcej strat odnotowano na Mazowszu, w Wielkopolsce i w województwie kujawsko-pomorskim. Wichury nie oszczędziły także Świętokrzyskiego.

Z szacunków wynika, że na terenie RDLP w Radomiu szkody wystąpiły w 3 ogniskach. Pierwsze z nich obejmuje fragmenty nadleśnictw: Przysucha, Radom i Kozienice. Tu zinwentaryzowano łącznie ok. 9 tys. m3 wiatrołomów i wywrotów (odpowiedniow nadleśnictwach: 2 tys. m3, 3 tys. m3 i 4 tys. m3). W centralnej części dyrekcji znajduje się kolejny dotknięty uszkodzeniami obszar – na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk szkodyw drzewostanach oszacowano na blisko 3 tys. m3. Najdotkliwiej wiatr zniszczył drzewostany nadleśnictw Chmielnik i Staszów, zlokalizowane w południowej części RDLPw Radomiu. W lasach chmielnickich szkody sięgają blisko 10 tys. m3,a w staszowskich ok. 4 tys. m3. W pozostałych nadleśnictwach zniszczenia są mniejsze, wynoszą od stu do kilkuset m3, występują grupowo bądź jednostkowo. Łącznie, w lasachz terenu RDLP w Radomiu zinwentaryzowano blisko 30 tys. m3 wiatrołomów i wywrotów. Trwa usuwanie skutków wichur.

Ze względu na zagrożenie, jakie stanowią dla zdrowia i życia ludzi uszkodzone przez wiatr drzewa, nadleśniczowie mogą wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu. Na dzień 24 lipca zakaz taki obowiązuje lokalnie, w wybranych fragmentach drzewostanów na terenie nadleśnictw: Chmielnik, Staszów, Przysucha i Radom. Szczegóły dotyczące okresowego zakazu wstępu do lasu, znajdują się na stronach internetowych nadleśnictw.