Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 212.

REGION

Rusza budowa szpitala w Drewnicy

piątek, 24 lipca 2015 17:49 / Autor:
Na Mazowszu rusza budowa najnowocześniejszego szpitala psychiatrycznego.

Nowoczesny, proekologiczny i przyjazny pacjentom – taki będzie nowy szpital w Drewnicy. Nowy obiekt powstaje obok już istniejącego szpitala, w tej samej zielonej części Ząbek. Placówka zajmie 22 tys. m2, a dla pacjentów będzie dostępnych tu 300 łóżek.

Prace budowlane już się rozpoczęły – są już fundamenty, a wkrótce ukończone zostaną prace konstrukcyjne. Wartość inwestycji to 118 mln zł. W nowym szpitalu będą działać najnowocześniejsze instalacje, które będą wykorzystywać energię słoneczną do ogrzewania wody zimą, a zimne powietrze do klimatyzowania pomieszczeń latem (STES – seasonal thermal energy storage). Dzięki temu szpital w Drewnicy ma szansę stać się najnowocześniejszym szpitalem psychiatrycznym w Europie.  

– Stan szpitali psychiatrycznych w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia. Będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Obecne budynki pochodzą z końca XIX w. lub początku XX w. – powiedział marszałek Adam Struzik. – Obiekt, który powstanie będzie m.in. wykorzystywał najnowsze technologie w zakresie odnawialnych źródeł energii. Pacjenci stacjonarni, jak i ambulatoryjni będą leczeni tu w godnych warunkach. Takich, na jakie zasługują. – dodał marszałek. Problem zaburzeń psychicznych dotyka w Polsce coraz więcej ludzi. Według danych GUS w 2012 r. w warunkach ambulatoryjnych leczyło się w Polsce ponad 1,3 mln osób z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W przypadku zaburzeń nerwicowych i zaburzeń nastroju w tym samym roku odnotowano wzrost łącznie aż o ponad 87 tys. Aby ci pacjenci mogli być skutecznie leczeni, potrzebne są m.in. odpowiednio przystosowane miejsca.

Z myślą o pacjentach i środowisku Nowy szpital w Drewnicy będzie funkcjonował w harmonii z naturą. Znaczna cześć energii cieplnej będzie pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii. Obok szpitala powstanie instalacja kolektorów słonecznych. Wybudowany zostanie też system pomp ciepła. W okresie grzewczym pozwoli to wykorzystywać energię słoneczną, pobraną i zmagazynowaną w lecie. Zimą z kolei nowoczesny system pozwoli przechowywać zimne powietrze, aby służyło latem do klimatyzowania pomieszczeń. Wszystko dzięki wydajnej technologii STES, systemowi, który pozwala magazynować sezonowe źródła energii. Jest to pilotażowy projekt, pierwszy taki realizowany w Polsce. Projekt EINSTEIN dofinansowany został z unijnego 7. Programu Ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR). Budynek został zaprojektowany z myślą o pacjentach oraz wszystkich pracownikach szpitala.

Jego gwieździsty kształt nie tylko ułatwi komunikację wewnątrz szpitala, ale zapewni również bezpieczeństwo pacjentom. Główny pawilon szpitala zostanie zbudowany z siedmiu segmentów – wszystkie będą połączone tzw. strefą wielofunkcyjną, przypominającą duży ogród zimowy i prowadzącą do miejsc terapii i wypoczynku. W kompleksie znajdą się m.in. centrum rehabilitacyjne oraz oddziały łóżkowe dla stałych pacjentów. W części rekreacyjno-sportowej będą się mieścić m.in. alejki spacerowe, ławki, stół do tenisa stołowego i stanowiska do gry w szachy.

Trwają prace 24 lutego br. została podpisana umowa pomiędzy spółką Mazowiecki Szpital Wojewódzki „Drewnica” a generalnym wykonawcą inwestycji – firmą Budimex S.A. Wartość kontraktu to ok. 118 mln zł. Inwestycja została podzielona przez wykonawcę na dziesięć odcinków roboczych, na których prace trwają jednocześnie. – Wszystkie prace są wykonywane zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Wykonano już niemal w całości fundamenty i obecnie trwają prace konstrukcyjne – budowa murów i stropów.

Zaczęły się również prace związane z instalacjami elektrycznymi i sanitarnymi. Mamy nadzieję, że najpóźniej za trzy lata nasi pacjenci przeniosą się do nowoczesnego i w pełni wyposażonego szpitala – poinformował prezes zarządu spółki Mazowiecki Szpital Wojewódzki „Drewnica” Roman Robert Jędrzejczak. Centrum posiada wysoce wykwalifikowany personel, w tym lekarzy specjalistów psychiatrii, pielęgniarki ze specjalizacją z psychiatrii lub po kursie kwalifikacyjnym z psychiatrii oraz wykształconych terapeutów zajęciowych. Centrum zabezpiecza świadczenia lecznicze z zakresu opieki psychiatrycznej przede wszystkim dla około 700 000 mieszkańców Warszawy – Praga-Północ, Rembertów, Białołęka, Praga-Południe oraz powiatów – legionowskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego, węgrowskiego (gm. Łochów, Sadowne, Stoczek).

W ramach współpracy w Izbie Przyjęć przeprowadzane są konsultacje z zakresu psychiatrii dla policji oraz podmiotów leczniczych prawobrzeżnej Warszawy i powiatu wołomińskiego. Jednocześnie Centrum współpracuje z Sądem Okręgowym Warszawa-Praga oraz podległymi sądami rejonowymi, w szczególności z Sądem Rejonowym w Wołominie.