Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kozłowie

niedziela, 28 lutego 2016 19:46 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł
147 osób pobiegło dla uczczenia Żołnierzy Wyklętych.
Karol Grabda ze Stowarzyszenia „Biegiem Radom!” zwyciężył w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w Kozłowie. Wśród kobiet triumfowała Ewelina Płatos z ZTE Radom. Bieg główny ukończyło 147 osób. Stowarzyszenie „Biegiem Radom!”, po raz pierwszy włączyło się w ogólnopolską akcję biegową poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Trasy wytyczono w Puszczy Kozienickiej w okolicach Kozłowa. Zorganizowano dwa biegi. Pierwszy rozegrano na wspólnym dla wszystkich imprezach w kraju dystansie 1963 metrów, który nawiązuje do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, sierżanta Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek”. W Kozłowie, w tym biegu nie prowadzono pomiaru czasu, ani klasyfikacji, bowiem chodziło o uczczenie pamięci wszystkich Żołnierzy Wyklętych. O odpowiedni klimat zadbali członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, którzy prezentowali stroje i broń, z których korzystali Żołnierze Wyklęci. W biegu głównym wystartowało niemal 150 osób. Licząca 10 kilometrów trasa prowadziła przez teren Puszczy Kozienickiej i okazała się dość wymagająca. Nie brakowało podbiegów, błota, a jedynym utwardzonym fragmentem był ostatni kilometr z metą przed Publiczną Szkołą Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Kozłowie. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Karol Grabda z czasem 38 minut i 1 sekunda przed Rafałem Wojtuniakiem (39.34) i Łukaszem Pochylskim (40.10). Wśród pań zwyciężyła Ewelina Płatos (43.57), przed Eweliną Wrzosek (49.37) i Anną Błaszczyk (49.44). - Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że nowa inicjatywa została tak dobrze przyjęta przez radomskich biegaczy – przyznał po biegu Tadeusz Kraska, prezes Stowarzyszenia „Biegiem Radom!”. – Pragniemy podziękować również dyrekcji i pracownikom szkoły w Kozłowie oraz władzom gminy Jastrzębia, którzy wspaniale przyjęli biegaczy. Mamy nadzieję, że Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym na stałe zagości w Kozłowie- mówi Tadeusz Kraska.