Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

Przysucha

Patriotycznie w Klwowie

sobota, 02 kwietnia 2016 15:29 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W Diecezji Radomskiej odbywa się XIII Edycja Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę”. Jego organizatorem są: Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej i jego Parafialne Oddziały. Przebiega on w trzech etapach: szkolnym, regionalnym i diecezjalnym.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w parafii św. Macieja w Klwowie przy zaangażowaniu i wsparciu ks. proboszcza Stanisława Pudzianowskiego, zorganizował i przeprowadził etap regionalny konkursu. Patronat objęli marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i poseł na Sejm Dariusz Bąk. Uczestniczyło w nim 125 uczniów, reprezentujących szkoły z terenu gmin: Klwów, Odrzywół i Potworów, Rusinów i Przysucha.

Do finału zakwalifikowały się: pięć zespołów wokalnych ( z Przedszkola w Klwowie, PSP Myślakowice, PSP Potworów, PG Odrzywół, ZS nr 2 im Ludwika Skowyry z Przysuchy); trzy osoby - w kategorii „Pieśń patriotyczna” – Jakub Małek (PSP Potworów), Weronika Jackowska (PSP Odrzywół), Weronika Ozimska (PG Potworów); cztery osoby - w kategorii „Poezja patriotyczna” – Julia Reguła (Przedszkole w Klwowie), Mikołaj Szymański (PSP Kłudno), Julia Neska (PSP Klwów), Dominik Adamski (PG Potworów).

- Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej ma na celu uświadomienie, szczególnie młodemu pokoleniu, że istnieją różne aspekty kultury narodowej oraz zróżnicowane formy jej kultywowania - mówi ks. proboszcz Stanisław Pudzianowski. - Wszystkie one wymagają - w warunkach integracji europejskiej i globalizacji - nieustannej pamięci o naszej przeszłości, a także edukacji patriotycznej. Prezentacje uczestników konkursu, związane z poznawaniem i czynnym odtwarzaniem - poprzez śpiew i recytację – utworów naszego dziedzictwa kulturowego, są dobrym przykładem tej pamięci i edukacji - dodał.

- Była to swoista dla wszystkich uczestników klwowskiego spotkania „lekcja patriotyzmu”, oparta na działaniu związanym z popularyzowaniem wiedzy o przeszłości, o polskiej kulturze, budzeniem szacunku dla tradycji lokalno-narodowych. Jednocześnie tego typu przejawy aktywności zawsze otwierają ludzi wzajemnie na siebie, służą wzmocnieniu identyfikacji i integracji lokalnych społeczności, co jest obecnie niezmiernie ważną sprawą także – a może przede wszystkim – w przypadku młodego pokolenia - powiedział Sławomir Szymczyk, prezes POAK w Klwowie.