Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Celina Borzęcka, zakonnica
Dziś jest: Poniedziałek, 26 października 2020

REGION

Kolędowali niepełnosprawni

środa, 18 stycznia 2017 00:36 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. archiwum organizatorów
Jakub Szczechowski

W Białobrzegach odbył się II Festiwal Kolęd i Pastorałek Środowiskowych Domów Samopomocy z Woj. Mazowieckiego. Zaprezentowało się 11 zespołów.

Do Białobrzegów przyjechali goście z całego Mazowsza m.in. z Łubca, Podkońcy, Mińska Mazowieckiego, Pionek, Jedlanki, Lipska, Łazisk, Ostrowi Mazowieckiej, Słupna, Radomia i Jasionny. W sumie na scenie wystąpiło ok. 100 podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy.

Występy kolędowe oceniali: Maciej Żółtowski, Monika Świostek i Zygmunt Łukomski. Zwyciężył ŚDS w Łubcu przed ŚDS-em Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Mińsku Mazowieckim oraz ŚDS-em w Podkońcach. Pozostałe zespoły zostały wyróżnione. Wszyscy dostali dyplomy, statuetki i nagrody rzeczowe. Nagrody te ufundowali: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, burmistrz Białobrzegów Adam Bolek oraz starosta białobrzeski Andrzej Oziębło.

- Idea festiwalu – stworzenie możliwości prezentacji twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych, ich talentów  oraz pokazanie pracy instruktorów i terapeutów – stała się tak naprawdę czasem wspólnego kolędowania, miejscem wymiany doświadczeń tych artystycznych i tych związanych z pracą z osobami niepełnosprawnymi. Festiwal pokazuje nie tylko wrażliwość muzyczną osób niepełnosprawnych, ale przede wszystkim wzmacnia ich wiarę w siebie i własne możliwości , sprzyja  rozwojowi kreatywności, integracji społecznej i pobudza aktywność podopiecznych ŚDS - ocenił Dariusz Religa, kierownik ŚDS w Jasionnie, który był głównym organizatorem imprezy.

Zadowoleni byli organizatorzy, zadowoleni byli też uczestnicy. „Jesteśmy bardzo wdzięczni organizatorom Festiwalu Kolęd i Pastorałek za zaproszenie Nas po raz pierwszy. Zarówno nasi podopieczni jak i my opiekunowie byliśmy zachwyceni klimatem imprezy. Dzięki temu mogliśmy powrócić do świątecznej atmosfery, czasu refleksji, przemyśleń i miłości. Dziękujemy również za wspólną integracje z zaproszonymi gośćmi. Mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli spotkać się ponownie” - tak napisali pracownicy i uczestnicy PŚDS,,Dworek Uroczysko" w Łaziskach. Jeszcze inna opinia - "Nasza placówka chciała bardzo serdecznie podziękować za możliwość udziału w II Festiwalu Kolęd i Pastorałek ŚDS Województwa Mazowieckiego. Wspominając to wydarzenie na naszych twarzach rysuje się szeroki uśmiech. Atmosfera była bardzo miła, wszyscy świetnie się bawiliśmy. Organizacja imprezy była na najwyższym poziomie, nasze pozytywne wrażenia na długo pozostaną w pamięci.  Już po raz drugi braliśmy udział w organizowanym przez Państwa Festiwalu i mamy głęboką nadzieję że zobaczymy się również za rok". Tak napisała z kolei Karolina Derlatka.

Gościem specjalnym Festiwalu był Paweł „Biba” Binkiewicz, uczestnik programu X Factor. Imprezie patronowało Radio Plus Radom.