Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jerzy, męczennik
Dziś jest: Środa, 24 kwietnia 2024

REGION

Stary cmentarz w Policznie zabytkiem

niedziela, 05 lutego 2017 15:37 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Stary cmentarz w Policznie w powiecie zwoleńskim został wpisany do rejestru zabytków. Jest on zlokalizowany niedaleko kościoła św. Stefana w części zwanej Starą Wsią. Powstanie cmentarza wiązało się z erygowaniem parafii polickiej w 1531 r. przez Piotra Tomickiego – biskupa krakowskiego, staraniem Andrzeja Białaczowskiego i Piotra Kochanowskiego oraz wzniesieniem pierwszego kościoła drewnianego św. Anny i św. Stanisława. 

Od 1550 r. kolatorami parafii i właścicielami Policzny było Kochanowscy herbu Korwin. W kościele polickim został ochrzczony Jan Kochanowski – najwybitniejszy twórca polskiego renesansu. Na cmentarzu przykościelnym grzebano parafian, a wśród nich członków rodziny poety, m.in. córki Urszulkę i Hannę, syna Jana i jego żonę Dorotę. W 1584 r., po sprowadzeniu zwłok z Lublina, pochowano tam również Jana Kochanowskiego. W 1610 r. szczątki wszystkich Kochanowskich przeniesiono do krypty w kościele parafialnym w Zwoleniu.

W I połowie XIX w. w niewielkiej odległości od kościoła założono cmentarz grzebalny. Jednak jeszcze przez kilkadziesiąt lat zdarzały się pochówki na cmentarzu przykościelnym. Z tego okresu zachowały się dwa nagrobki: Tekli Boguckiej i Malachiasza Boguckiego w formie ozdobnego cippusu z akroterionami oraz płaskorzeźbiona płyta nagrobna Leokadii Krassowskiej. Obiekty wykonano z piaskowca w stylistyce klasycystycznej. Użyto motywu wieńca laurowego, rozety, płonącej pochodni oraz klepsydry.

Cmentarz jest ważnym dokumentem kilkusetletniej historii parafii oraz dziejów rodu Kochanowskich, a z uwagi na życie i twórczość Jana Kochanowskiego zajmuje istotną pozycję na kartach historii Polski.