Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

REGION

PiS niszczy samorząd?

czwartek, 09 marca 2017 22:07 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. www.mazovia.pl
Jakub Szczechowski

Parlamentarny Zespół ds. Obrony Polskiej Samorządności zdecydowanie skrytykował projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska. Zdaniem przewodniczącego zespołu posła PSL Piotra Zgorzelskiego to skok na samorząd.

Zespół, skupiający 26 posłów opozycji sprzeciwia się przede wszystkim centralizacji Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podkreśla, że zarząd funduszami ma przejąć centralna administracja rządowa, ale samorządowi wojewódzkiemu i tak mają zostać obowiązki jak windykacja opłat i kontrola naliczeń. 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dysponuje blisko 8 mld zł. Fundusze udzielają pożyczek jak i dotacji czy dopłat do kredytów bankowych. Priorytetem jest wspieranie inwestycji proekologicznych w województwach. Fundusze pełnią również  ważną rolę w systemie absorpcji funduszy unijnych na ochronę środowiska.  

– Nie ma zgody na zmianę ustroju samorządowego państwa przez ustawy poselskie. Po cichu, bez konsultacji, bezprawnie. PiS nie ma konstytucyjnej większości, więc dokonuje skoku na samorządy na skróty - powiedział o planach PiS-u Piotr Zgorzelski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Polskiej Samorządności.

Do projektu odniósł się też marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik. – Jeśli komuś wydawało się, że zagarnianie przez stronę rządową kolejnych kompetencji samorządów ma charakter incydentalny, niestety się pomylił. To zaplanowany i z pełną determinacją przeprowadzany proces odsamorządowienia Polski. Tylko centralne zarządzanie całym krajem da PiS pełnię władzy. Po co więc wygrywać wybory samorządowe, skoro łatwiej i taniej można po prostu zniszczyć samorządy. Jestem wieloletnim samorządowcem i z wielkim smutkiem obserwuję, jak po cichu, bez konsultacji demontuje się to, co jest kwintesencją współczesnej, wolnej Polski - ocenił marszałek.

Członkowie zespołu podnoszą też niekostytucyjność projektowanych zmian. Powołują się na opinie konstytucjonalistów na zlecenie Biura Analiz Sejmowych. Wynika z nich, że nowelizacja przeczy idei decentralizacji władzy publicznej, ustanowionej w art. 15 ust. 1 Konstytucji RP, zasadzie uczestniczenia samorządu terytorialnego w sprawowaniu władzy publicznej, zapisanej w art. 16 ust. 2 Konstytucji RP, a także samodzielności ustrojowej samorządu terytorialnego, gwarantowanej przez art. 165 Konstytucji RP. - Odebranie samorządowi województwa wpływu na powoływanie członków rad nadzorczych i zarządów Funduszy Wojewódzkich w sposób wyraźny ogranicza dysponowanie środkami finansowymi przeznaczonymi na ochronę przyrody w województwie. Po wprowadzeniu w życie zmian proponowanych w Projekcie samorząd województwa utraci jakikolwiek wpływ na wydatkowanie wspomnianych środków na rzecz organów centralnych - mówi prof. Marek Chmaj.