Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci Berard i Towarzysze
Dziś jest: Sobota, 16 stycznia 2021

REGION

Dla bezpieczeństwa na przejściach

wtorek, 05 września 2017 08:32 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

Policjanci z wydziału ruchu drogowego przysuskiej policji prowadzić dziś będą działania prewencyjno – kontrolne w rejonach przejść dla pieszych pod nazwą „Bezpieczne Przejście”.

Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych oraz przywrócenie znaczenia znaku „Przejście dla pieszych”, o którym często zapominają kierowcy jak i niechronieni użytkownicy dróg. Akcja ma również na celu kształtowanie bezpiecznych zachowań w relacjach kierujący – pieszy.

Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na wykroczenia kierowców popełniane bezpośrednio przed i na przejściach dla pieszych. Będą również informować kierujących o konsekwencjach wynikających z nieodpowiedzialnych zachowań w rejonach przejść.

- W świetle prawa przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dopuszczalne wówczas, gdy odległość do najbliższego z nich przekracza 100 metrów. W takim przypadku dozwolone jest przejście przez ulicę o ile nie utrudni to ruchu pojazdom. - przypomina asp. Aneta Wilk - oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Przysusze i dodaje: - Decydując się na taki ruch pieszy musi sobie zdawać sprawę z tego, że w przeciwieństwie do tzw. „zebry”, przechodząc przez jezdnię nie ma pierwszeństwa. Bezwzględne pierwszeństwo ma wtedy, gdy znajduje się na oznakowanym przejściu.