Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Jerzy, męczennik
Dziś jest: Środa, 24 kwietnia 2024

REGION

Ludowe instrumenty w nowej siedzibie

środa, 04 października 2017 21:40 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

Większe powierzchnie ekspozycyjne, poprawa warunków przechowywania zbiorów i rozwój placówki. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu będzie miało nową siedzibę.

Dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu Aneta Oborny podpisała umowę na budowę nowej siedziby z wykonawcą prac budowlanych. Budynek powstanie przy ulicy Kąpielowej 8, na działce zlokalizowanej tuż przy zamkowym parku.

W nowym budynku znajdą się, m.in.: pracownie merytoryczne, pomieszczenia administracyjno-biurowe, sale edukacyjne, sala konferencyjno-edukacyjna, biblioteka/pracownia dokumentacji etnomuzykologicznej i historycznej czy magazyny zbiorów. Nie zabraknie również pomieszczeń socjalno-gospodarczych, technicznych i garaży dla samochodów dostawczych. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - przewidziano w nim łączącą wszystkie kondygnacje windę panoramiczną.

Obecnie muzeum mieści się w szydłowieckim zamku. Dzięki przeniesieniu go do nowego budynku, placówka będzie miała dwukrotnie większą powierzchnię. To pozwoli na udostępnienie zwiedzającym zasobów, które obecnie znajdują się w magazynach. Przeprowadzka poprawi także warunki przechowywania muzealnych zbiorów oraz zwiększy komfort pracy. Da również możliwość rozwoju działalności.

Projekt realizowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, a jego wartość opiewa na blisko 8,5 miliona zł.

Szydłowiecka placówka to jedyne tego typu muzeum w Polsce i według muzykologów działających w latach 70. XX w. w ramach International Folk Music Council pierwsze w świecie samodzielne muzeum poświęcone ludowym instrumentom muzycznym.

Zlokalizowana w trzech pomieszczeniach zamku wystawa stała Instrumenty... – zobaczyć i usłyszeć tradycję prezentuje zaledwie „ekstrakt”  szydłowieckiej kolekcji instrumentów – największej kolekcji ludowych instrumentów muzycznych w kraju, znanej na całym świecie. W ciasnych magazynach pozostaje ponad 1500 muzycznych artefaktów oraz cenne zbiory historyczno-artystyczne.