Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

REGION

Twoje Światła - Twoje Bezpieczeństwo

środa, 29 listopada 2017 10:15 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Trwa akcja "Twoje światła - Twoje Bezpieczeństwo". Do 17 grudnia policja będzie zwracać szczególną uwagę na oświetlenie samochodu.

W ciągu dwóch tygodni akcji kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia w swoim samochodzie w poniższych punktach:

- Wszyscy wiemy, że ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze ma prawidłowe oświetlenie pojazdu. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym kiedy niemalże przez cały dzień światła pełnią rolę oznaczania pozycji pojazdu na drodze. Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, ponieważ zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania, jest determinowany poza ich ogólnym stanem technicznym takimi czynnikami jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. Wszelkie niedomagania w tym zakresie mogą skutkować między innymi niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego np. przy zastosowaniu niehomologowanych świateł samowyładowczych - mówi kom. Emilia Kosma, z Wydziału Ruchu Drogowego mazowieckiej policji.

Jak wygląda kontrola oświetlenia w samochodzie? Posłuchajcie:

- Po zatrzymaniu przez policjanta, jeśli taka osoba usunie usterkę, nie grożą jej żadne konsekwencje. Odjeżdża zabezpieczona z miejsca kontroli. Są jednak takie usterki, których nie da się usunąć na miejscu. Chodzi o zabrudzenie reflektora, zmatowienie szyby, różnicę w kolorze światła, złe zamontowanie, co powoduje, że światło drga - dodaje insp. Jacek Mnich.

Porady, jak prawidłowo ustawić światła w pojeździe:

  1. Usuń niepotrzebne, ciężkie przedmioty z bagażnika samochodu. Jeśli pojazd wyposażony jest w regulację wysokości świateł ustaw pokrętło w położeniu ”0”. Sprawdź również czy ciśnienie we wszystkich oponach jest prawidłowe.
  2. Zaparkuj samochód ok 5 - 6 metrów od ściany lub drzwi. Próbę najlepiej przeprowadzić po zmroku. Przód samochodu powinien być skierowany na ścianę. Upewnij się, że podłoże jest równe. Najlepszy będzie betonowy parking lub podjazd. Włącz światła mijania. Nie włączaj świateł drogowych. Jeśli żarówki są prawidłowo zamontowane, wiązka światła powinna dawać widoczną granicę „światło-cienia” w poziomie. Zaznacz na ścianie taśmą punkty świetlne reflektorów liniami pionowymi i poziomymi.
  3. Za pomocą poziomnicy sprawdź, czy obydwa punkty znajdują się na tym samym poziomie. Jeśli nie są użyj taśmy, aby dokonać pomiaru a następnie wyznacz taśmą jednakową wysokość. Linia pozioma nie powinna znajdować się wyżej niż 1 metr od ziemi. Punkty świetlne powinny znajdować się w połowie wysokości między środkiem reflektora a zderzakiem. Powinny również mieścić się w osi auta.
  4. Zaznacz miejsca w których powinny znaleźć się punkty świetlne reflektorów. Wyłącz światła mijania. Usuń pierścień wokół reflektorów i zlokalizuj śruby regulacyjne. Znajdują się one zwykle obok reflektorów. Powinna być jedna śruba w górnej części reflektora do ustawień w pionie i druga znajdująca się obok reflektora do ustawień światła w poziomie.
  5. Użyj wkrętaka do ustawienia śrub. Górną śrubę skręć zgodnie ze wskazówkami zegara aby podwyższyć wysokość świateł, lub przeciwnie do wskazówek zegara, aby je obniżyć. Przekręć boczne śruby, aby reflektor przesunąć w prawo lub lewo. Po ustawieniu śrub włącz światła mijania, aby sprawdzić, czy są ustawione poniżej linii taśmy naklejonej na ścianie. Dzięki takiemu ustawieniu nie będziesz oślepiać kierowców jadących z przeciwka.