Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

REGION

Fabrykanci wrócą do Opoczna?

wtorek, 03 kwietnia 2018 13:38 / Autor: Marcin Prejs
fot. UM Opoczno
Marcin Prejs

Przy niedawno przebudowanej ulicy Biernackiego w Opocznie powstanie strefa ceramika. Z koncepcjami zagospodarowania tego miejsca zapoznali się uczestnicy spotkania, które odbyło się w opoczyńskim domu kultury.

Przeprowadzone w domu kultury spotkanie to kolejna już odsłona konsultacji społecznych. Mają one na celu stworzenie spójnej wizji zagospodarowania deptaka miejskiego przy ulicy Biernackiego. Jak to zrobić, podpowiadali m.in. studenci łódzkiej ASP. Podczas ostatniego spotkania zaprezentowane zostały ich pomysły dotyczące zagospodarowania tego miejsca, wyjaśnia Andrzej Śliwka, dyrektor MDK w Opocznie.

Z pomysłami studentów ASP zapoznali się przede wszystkim młodzi opocznianie. Wielu z nich zwróciło uwagę na projekt zakładający umieszczenie w centrum miasta postaci fabrykantów – Dziewulskiego i braci Lange, którzy pod koniec XIX wieku otworzyli w Opocznie zakład ceramiczny.

Prace studentów miały na celu wyeksponowanie w przestrzeni publicznej ceramicznej tożsamości naszego miasta, podkreśla burmistrz Opoczna Rafał Kądziela.

Konsultacje społeczne zakończyły się głosowaniem na przedstawione koncepcje. Jego wyniki będą wskazówką dla magistratu, jak powinna wyglądać strefa ceramika w Opocznie.

 

Warto zaznaczyć, że sam proces konsultacji na temat deptaka rozpoczął się od spotkania z profesorem Zbigniewem Dudkiem. Później miał miejsce m.in. wspólny projekt Urzędu Miejskiego i ZSS nr 3 w Opocznie, podczas którego młodzież przedstawiła koncepcje zagospodarowania różnych części Opoczna. Odbywały się również różnego rodzaju spotkania i konferencje, jak ta z zakresu urbanistyki, która zaowocowała współpracą z dr Dagmarą Kociubą z UMCS w Lublinie oraz studentami uczelni. Władze Opoczna nawiązały także kontakt z ASP w Łodzi oraz przeprowadziły spotkania konsultacyjne z przedstawicielami opoczyńskiego przemysłu ceramicznego. Wszystko po to, by stworzyć w centrum Opoczna miejsce, które z jednej strony służyć będzie mieszkańcom, z drugiej nawiąże do ceramicznej tożsamości Opoczna, które przecież na płytce budowało przez lata swoją rozpoznawalność.