Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

REGION

Władze Mazowsza wspierają region

wtorek, 26 czerwca 2018 13:08 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Przegląd wydarzeń z województwa mazowieckiego.

Samorząd reaguje na aktualne problemy mieszkańców. Zarząd województwa zdecydował o udzieleniu prawie siedmiu milionów złotych wsparcia z budżetu Mazowsza na 48 projektów wybranych w konkursach prowadzonych przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Wśród priorytetów znalazła się pomoc osobom wykluczonym społecznie, wsparcie ubogich, ale też profilaktyka i edukacja w przeciwdziałaniu przemocy - mówi wicemarszałek województwa Elżbieta Lanc:

Dodatkowe fundusze trafią między innymi do osób, które borykają się z problemami psychicznymi:

Większość projektów rozłożono w czasie i zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych trzech lat.

Tymczasem Sejmik Mazowsza zajął się sprawą okręgów wyborczych. Samorządowcy przyjęli uchwałę w sprawie podziału województwa mazowieckiego na okręgi wyborcze. Ustalono ich granice i numery oraz liczbę radnych wybieranych w tych okręgach wyborczych do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Korekty są związane ze zmieniającą się liczbą mieszkańców w Warszawie oraz jej okolicach – podkreśla marszałek województwa Adam Struzik:

Wybory samorządowe odbędą się jesienią bieżącego roku. Wtedy mieszkańcy będą wybierać przedstawicieli na urząd prezydenta, burmistrza, wójta oraz radnych gmin i sejmików.

Samorząd wspiera ambitnych uczniów. Właśnie ruszają nabory do programu stypendialnego Mazowsza dla najzdolniejszej młodzieży oraz dla zawodowców, czyli młodych ludzi uczących się w szkołach zawodowych. Od lat władze Mazowsza pomagają młodym i zdolnym osobom. W tym czasie ze wsparcia skorzystało blisko siedem tysięcy uczniów – przypomina wicemarszałek województwa Elżbieta Lanc.

Dodatkowe pieniądze pozwalają na rozwój pasji najzdolniejszych młodych mieszkańców Mazowsza – zaznacza Elżbieta Lanc.

Z tegorocznego programu stypendialnego korzysta między innymi licealistka Julia Płóciennik:

Te przestępstwa powodują duże straty finansowe oraz zagrożenie dla mieszkańców Mazowsza - tak radny województwa Zbigniew Gołąbek ocenia kradzieże w mazowieckich remizach strażackich. Najczęściej ofiarą złodziei padają strażacy ochotnicy. Jak podkreśla przedstawiciel Sejmiku Mazowsza to właśnie ta służba jest najszybciej na miejscu pożarów czy wypadków:

Dzięki czujności mieszkańców udaje się szybko zatrzymać przestępców – dodaje Zbigniew Gołąbek.

Mazowieccy urzędnicy będą reagować w sprawie kolejnych pożarów wysypisk śmieci. W całej Polsce w ciągu ostatniego miesiąca paliło się kilka składowisk odpadów. Na Mazowszu doszło na razie do dwóch takich pożarów pod Radomiem oraz na terenie warszawskiego Wilanowa. Jak zapowiada Marcin Podgórski z Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego - w ciągu kilku dni do zarządców składowisk zostaną wysłane pisma z prośbą o poprawienie stanu bezpieczeństwa obiektów:

Urzędnicy apelują również do mieszkańców, aby zwracali większą uwagę na okolice miejsc, gdzie są składowane odpady – dodaje Marcin Podgórski:

Obecnie przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego pracują nad planem gospodarki odpadami dla województwa. W dokumencie znajdą się również regulację dotyczące pracy składowisk śmieci.

Czas wyrównać szanse na rozwój wszystkich regionów na Mazowszu – zapowiadają władze województwa. Radni Sejmiku chcą, aby Mazowsze objęte zostało Programem Operacyjnym Polska Wschodnia. Pozwoliłoby to najbiedniejszym gminom na pozyskanie większych pieniędzy z Unii Europejskiej. Obecnie najwięcej funduszy zdobywa Warszawa i okalające ją powiaty – podkreśla wicemarszałek województwa Wiesław Raboszuk.

Program Operacyjny Polska Wschodnia pozwoli dołączyć regiony z Mazowsza do listy najbiedniejszych województw Polski – zaznacza Wiesław Raboszuk:

Program Operacyjny Polska Wschodnia zacząłbym działać w naszym województwie po 2020 roku. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Komisja Europejska.

To już najwyższy czas, aby rozpocząć dyskusję nad przyszłością „janosikowego” – apelują urzędnicy z Mazowsza. Podatek na rzecz innych województw powinien zostać zmieniony, aby bogatsze regiony nie musiały się zapożyczać na spłatę daniny. Obecnie „janosikowe” jest obliczane na podstawie ustawy, która obowiązuje do 2019 roku – mówi skarbnik Mazowsza Marek Miesztalski.

Podatek na rzecz biedniejszych województw powinien być wyliczany na podstawie aktualnych dochodów samorządu – podkreśla Marek Miesztalski.

W tym roku Mazowsze musi zapłacić „janosikowe” w wysokości ponad 360 milionów złotych. W przyszłym roku będzie to już ponad 500 milionów złotych. Projekt ustawy regulujący ten podatek ma być przygotowany przez  Ministerstwo Finansów.

Kolejne środki z Unii Europejskiej trafią do mazowieckich gmin. Władze Mazowsza podpisały umowy na termomodernizację budynków użyteczności publicznej oraz obiektów edukacyjnych. Tak między innymi dodatkowe środki trafią do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, które modernizują budynek zakonu – mówi ekonomka zgromadzenia siostra Anna Maria Sikorska.

Z kolei Nowy Dwór Mazowiecki przeznaczy środki unijne na rewitalizację dawnego Kasyna Oficerskiego w Twierdzy Modlin.

96,2 - w tylu procentach został wykonany budżet Mazowsza za rok 2017. Sejmik Województwa Mazowieckiego udzielił absolutorium zarządowi za zrealizowanie zeszłorocznego planu finansowego. W tym okresie wzrosły dochody regionu zarówno z podatku PIT i CIT oraz zmniejszyło się zadłużenie Mazowsza - mówi marszałek województwa Adam Struzik.

Opozycja wskazuje na nieskuteczne działania władz Mazowsza. Nadwyżki finansowe nie zostały odpowiednio wykorzystane - podkreśla radny Prawa i Sprawiedliwości Karol Tchórzewski.

Pieniądze z nadwyżki nie zostaną zmarnowane - przekonuje skarbnik Mazowsza Marek Miesztalski. Fundusze trafiły do tegorocznego budżetu.

2017 rok Mazowsze zakończyło z nadwyżką finansową w wysokości 251 milionów złotych.