Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

REGION

Ponad 14 mln zł na odnawialne źródła energii

piątek, 26 października 2018 11:03 / Autor: Monika Nowakowska
foto:pixabay.com
Monika Nowakowska

Kolejne 17 projektów, w tym 6 z subregionu radomskiego otrzyma unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub przebudowę infrastruktury do produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Zarząd Województwa Mazowieckiego zwiększył pulę środków i dofinansował kolejne projekty, które pozytywnie przeszły ocenę merytoryczną. Wsparcie unijne w wysokości ponad 14 mln zł trafi do mazowieckich przedsiębiorców.

Zapotrzebowanie na energię stale rośnie, dlatego inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) są potrzebne, opłacalne i co ważne, zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej. Do tej pory dofinansowanie otrzymało 6 projektów. W tym tygodniu do tego grona dołączyło 17 inwestycji. Na realizację projektów do mazowieckich przedsiębiorców trafi ok. 19,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Na dofinansowanie mogły liczyć projekty polegające na budowie, przebudowie lub instalacji jednostek wytwórczych energii elektrycznej bądź cieplnej przy wykorzystaniu energii wiatru, słońca (np.: fotowoltaika, kolektory słoneczne), wody, biomasy, biogazu, geotermii oraz pomp ciepła.

Projekty, które będą realizowane dotyczą np. montażu instalacji fotowoltaicznej oraz instalacji solarnej na dachach budynków należących do przedsiębiorstw. Uzyskane w ten sposób promieniowanie słoneczne, będzie produkowało energię elektryczną i cieplną na potrzeby własne.

W miejscowości Feliksów (gmina Sochaczew), a także w Kobiernikach powstaną elektrownie fotowoltaiczne. Działania beneficjentów pozytywnie wpłyną na ochronę środowiska w regionie. Kolejny projekt zostanie zrealizowany na terenie gminy Glinojeck. Wnioskodawca zainstaluje na dachu hybrydową mikroinstalację wytwórczą OZE, która będzie produkować energię elektryczną na potrzeby własne budynków hotelowych. Wykorzystywana w ten sposób energia odnawialna będzie pochodziła z promieniowania słonecznego oraz z energii wiatru.

- Zapotrzebowanie na ekologiczną energię stale rośnie, dlatego inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) są potrzebne. Kolejne 17 projektów otrzyma szansę na realizację i ponad 14 mln zł trafi do mazowieckich firm. Mazowsze jest eko – mówi dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski.

Na dofinansowanie z subregionu radomskiego mogą liczyć m.in. firma Chemikal Partners w Zielonce Starej w gm. Zwoleń, Duon Dystrybucja SA w Natolinie, Firma Usługowo - Handlowa w gm. Kowala, Zakład Produkcyjno - Handlowo - Usługowy Żelmet w Rożkach, MAR - ROM w Dobrucie w gm. Orońsko oraz AC Cortes w Radomiu.

Informacja o wszystkich dofinansowanych projektach i pełna lista rankingowa w ramach Działania 4.1 Odnawialne źródła energii - typ projektów „Infrastruktura do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych” dostępna jest na stronie: https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/4-1-odnawialne-zrodla-energii-typ-projektu-infrastruktura-do-produkcji-i-dystrybucji-energii-ze-zrodel-odnawialnych/

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego i organizacji pozarządowych. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2018 r. zaplanowano 31 konkursów na ponad 603 mln zł.

Szczegółowy harmonogram naborów dostępny jest na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/