Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021

REGION

Mazowsze bez tajemnic

czwartek, 28 lutego 2019 14:20 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Gry terenowe, muzyczne inspiracje, pokoje zagadek czy filmy - to tylko niektóre scenariusze, które znalazły się w publikacji w ramach II edycji "Lekcji o Mazowszu". Uczniowie mogą dzięki temu poznać swój region.

Województwo mazowieckie skrywa bogactwa turystyczne, przyrodnicze czy historyczne. W podręcznikach do szkół brakuje jednak wiedzy regionalnej. Receptą na to mają być "Lekcje o Mazowszu". W tym roku do konkursu na najlepsze scenariusze zajęć wpłynęło 66 prac, a komisja wybrała najlepsze 22.

- Ważne jest, żeby przekazywać młodym pokoleniom wartościowe rzeczy dotyczące zarówno historii, jak i kultury Mazowsza - mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego realizuje "Lekcje o Mazowszu" wraz z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W drugiej edycji konkursu motywem przewodnim był "Rok dla Niepodległej". Wśród wyróżnionych scenariuszy znalazły się również przygotowane przez nauczycieli z regionu radomskiego. Wylicza Anna Równy, koordynator Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w regionie radomskim:

Jedną z laureatek jest Aldona Gębka, nauczycielka Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 w Radomiu. Przygotowała scenariusz "Józef Piłsudski znany i nieznany - poszukiwania śladów marszałka na Ziemi Radomskiej".

- Scenariusz, który stworzyłam jest na pozór bardzo prosty, ale kreatywny i inspirujący. Oparłam się na tym, co było najciekawsze w życiu Józefa Piłsudskiego i jego powiązaniami z Ziemią Radomską - mówi Aldona Gębka.

Jednym z gości dzisiejszej konferencji podsumowującej II edycję "Lekcji o Mazowszu" był prof. Grzegorz Nowik, historyk Polskiej Akademii Nauk. W swoim wystąpieniu mówił o odzyskaniu niepodległości na terenie Polski ze szczególnym uwzględnieniem Mazowsza.

Publikacje były rozdawane nauczycielom na konferencji podsumowującej, ale materiały będą też dostępne na stronie internetowej.