Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnica
Dziś jest: 08 sierpnia 2020

REGION

Widoczny i bezpieczny Stromiec

wtorek, 14 maj 2019 12:26 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Ponad setka dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej w Stromcu otrzymała zestawy odblaskowe. To kolejna odsłona akcji "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny", organizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu i Urząd Marszałkowski Woj. Mazowieckiego. 

Uczniowie zostali podzieleni na kilka grup. Mogli przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy, zmierzyć się z rowerowym torem przeszkód, obejrzeć filmy o bezpieczeństwie na drodze. Atrakcją był z pewnością symulator jazdy na motocyklu. Prezentem były zestawy odblaskowe.

 

- Chcemy promować bezpieczne poruszanie się po drogach, żeby każdy uczestnik wyposażony był w odblaski. Wiemy, że ten odblask może uratować nam życie. Zwłaszcza wieczorową porą, kiedy poruszamy się na rowerach czy pieszo, jesteśmy widoczni dla zmechanizowanych uczestników ruchu drogowego - mówi dyrektor radomskiego WORD-u Marcin Ciężkowski.

 - Współpracujemy już od wielu lat w ramach akcji "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny". Są to działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa młodzieży z terenu woj. mazowieckiego. Akcja trwa od 5 lat. Po nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, piesi zostali zobligowani do noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym po zmroku. Staramy się uświadomić młodzież, że noszenie elementów odblaskowych jest już modne - podkreśla Mateusz Rokicki z Biura Bezpieczeństwa Publicznego Urzędu Marszałkowskiego.

- Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Jesteśmy od tego, żeby wspólnie z innymi instytucjami przekazywać dzieciom wiedzę, ale także i praktyczne zastosowania - mówi dyrektor szkoły Leszek Molga. Optymizmem napawa mała liczba kolizji i wypadków w samym Stromcu. - W miejscowości są chodniki, więc uczniowie, którzy dochodzą, a nie są dowożeni, mają którędy dojść do szkoły. Z kolei naprzeciwko szkoły jest zrobiony taki duży próg zwalniający.

 

Zapraszamy do nas: