Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

REGION

Świętują samorządowcy!

poniedziałek, 27 maj 2019 16:03 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r. obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

Od 1 stycznia 1999 r. mamy trzy szczeble samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i samorządy województw. Zgodnie z danymi Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji według stanu na 1 stycznia 2015 r., Polska dzieli się na 16 województw, 314 powiatów i 2 478 gmin. Wśród tych ostatnich są 304 gminy miejskie, w tym 66 miast na prawach powiatu - tzw. „powiatów grodzkich”, 611 miejsko-wiejskich oraz 1 563 wiejskie.

Marian Kmieciak - wójtem gminy Odrzywół jest od 29 lat. - Samorząd to rodzina, podmiot lokalnych spraw i interesów. Samorządowcy stoją na pierwszej linii kontaktów ze społeczeństwem - wyjaśnia: 

Jak być dobrym samorządowcem? - Przede wszystkim trzeba słuchać mieszkańców i poświęcić się służbie - odpowiada Marian Kmieciak i przypomina: - Bycie wójtem to nie same przyjemności, to również mnóstwo różnorodnych obowiązków:

Dwadzieścia lat temu swoją przygodę z samorządem zaczęła Ewa Markowska Bzducha - początkowo radna gminy i przewodnicząca rady gminy, dziś wójt gminy Wolanów. Byłam wtedy w takim momencie swojej kariery zawodowej, kiedy musiałam podjąć decyzję, w którą stronę będą zmierzały moje prace związane z doktoratem. Samorząd był wtedy dopiero ośmioletni - młodziutki, nowy obszar do badania. Ja zaczęłam również wtedy pracę nad doktoratem, który dotyczył funkcjonowania samorządu. Wtedy - można powiedzieć - wpadłam po uszy - wspomina Ewa Markowska-Bzducha: 

 Po pół roku na stanowisku wójta, Ewa Markowska-Bzducha zauważa, że najtrudniejsze do rozwiązania sprawy, to sprawy związane bezpośrednio z mieszkańcami gminy. Na szczęście, nie zawsze trzeba rozwiązywać problemy - nie brakuje również powodów do radości: 

A czego z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego zyczą sobie włodarze?

 

 Dziś w Belwederze odbyło się spotkanie samorządowców z prezydentem Andrzejem Dudą. Do udziału w nim zaproszony był m.in. starosta przysuski Marian Niemirski, o czym pisaliśmy tutaj