Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

REGION

"Czyste powietrze" - film instruktażowy

wtorek, 04 czerwca 2019 20:15 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (e-gabi)
Weronika Chochoł

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie przygotował film instruktażowy. Dzięki niemu można dowiedzieć się, jak krok po kroku prawidłowo wypełnić wniosek o dofinansowanie. 

Film zamieszczono na stronie Funduszu, a jego celem jest ułatwienie osobom zainteresowanym złożenia poprawnie wypełnionego wniosku. Znaleźć go można tutaj.

Program Czyste Powietrze będzie realizowany do 2029 roku i będzie kosztował 103 mld złotych. W ramach programu ocieplonych zostanie ponad 4 mln domów jednorodzinnych. Wymienione mają być przestarzałe piece.

 Program skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Nie tylko tych istniejących, ale również powstających. Właściciele budynków istniejących mogą składać wnioski o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę pieca i prace związane z termomodernizacją swoich domów. Ci, którzy dopiero budują swoje domy mogą natomiast starać się o pieniądze na zakup źródła ciepła oraz starać się o pożyczkę na odnawialne źródła energii.

Można otrzymać dofinansowanie na wymianę starych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła spełniających wymagania określone w Programie. Wsparciu podlegają również inwestycje termomodernizacyjne związane z dociepleniem budynku (np. ścian, stropów, dachów) oraz wewnętrznych przegród budynków oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych. Dzięki dofinansowaniu można również wymienić i zamontować elementy stolarki zewnętrznej, przede wszystkim okna i drzwi.

Otrzymane w ramach programu pieniądze przeznaczyć można również na wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowej. Można również sfinansować potrzebną dokumentację projektową – audytu energetycznego, jeśli jest wykonany, projektów instalacji wewnętrznych centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej lub źródła ciepła, czy np. ekspertyzy ornitologicznej. Możliwe jest również zaciągnięcie niskooprocentowanej pożyczki, którą przeznaczyć można na instalację odnawialnych źródeł energii – kolektorów słonecznych oraz mikroinstalacji fotowoltaicznych.