Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Dominik Savio
Dziś jest: Wtorek, 09 marca 2021

Przysucha

Rozpaczliwa prośba Odrzywołu do wojewody

poniedziałek, 01 lipca 2019 10:35 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Gmina Odrzywół zwróci się do wojewody mazowieckiego o wsparcie działań w zakresie walki z pożarami. W ciągu ostatnich tygodni spłonęło ponad 120 hektarów lasów w powiecie przysuskim. Dyskutowano o tym w czasie posiedzenia Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wcześniej o podjęcie takich działań apelował minister Marek Suski, szef gabintu politycznego premiera.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej w Przysusze, Policji i Starostwa Powiatowego w Przysusze.

- Sytuacja pożarowa jest w dalszym ciągu poważna i może ulec pogorszeniu. W środę 26 czerwca ogień zagroził bezpośrednio zabudowaniom Myślakowic i części Myślakowic Kolonii. Spaleniu uległo ok 65 ha lasu, głównie sosnowego. Spłonęło też kilka ha zboża. W dalszym ciągu istnieje potrzeba dogaszenia tego pożarzyska - powiedział wójt gminy Odrzywół Marian Kmieciak.

Kilka dni później pojawiły się nowe ogniska pożarów, prawdopodobnie spowodowane kolejnymi podpaleniami. Według wójta Kmieciak, w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych (silny wiatr) mogą być zagrożone część zabudowań min. Różanna, Dębowa Góra, Stanisławów, Lipiny, Kłonna, Janówek I i Janówek II.

Wójt Marian Kmieciak dodał, że pożary trwające od kilku lat, a zwłaszcza od ubiegłego roku spowodowały obniżenie sprawności technicznej samochodów jednostek OSP z gminy Odrzywół. W tym roku było już kilkanaście remontów i napraw samochodów, zwłaszcza, że oprócz jednego pojazdu OSP Odrzywół, wszystkie samochody gaśnicze pochodzą z lat 60-tych i 70-tych.

Kolejnym zagrożeniem dla działań przeciwpożarowych jest zmęczenie strażaków i kierowców, a w niektórych przypadkach opór pracodawców, co do dalszego udziału pracowników w działaniach OSP.

W trakcie spotkania ustalono, że gmina z powodu wyczerpania się środków finansowych uruchomi rezerwę na zarządzania kryzysowe, wójt gminy zwróci się do dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej celem pomocy przy zabezpieczeniu pożarzysk a sekretarz zorganizuje spotkanie z sołtysami z miejscowości dotkniętych pożarami celem powołania społecznych patroli spośród właścicieli lasów. Gmina zakupi również terenowy pojazd, celem zorganizowania wspólnie z Policją patrolu interwencyjnego na zagrożonych obszarach.

Z wójtem Marianem Kmieciakiem rozmawiał Radosław Mizera: