Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

REGION

Do Gniewoszowa śladami Marii Skłodowskiej

wtorek, 23 lipca 2019 13:45 / Autor: Kamil Zapora
fot. K. Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Marii Skłodowskiej-Curie nie trzeba nikomu przedstawiać. Była kobietą niezwykłą i zasłużoną dla nauki. Lecz zanim usłyszał o niej świat, jako dziecko spędzała wakacje we wsi Zwola koło Gniewoszowa. Temu jaki był związek noblistki z naszym regionem poświęcone było spotkanie w szkole w Gniewoszowie.

Znawczynią tematu jest Stanisława Bachanek, mieszkanka gminy Gniewoszów i autorka dwóch książek poświęconych wielkiej polskiej chemiczce. We wtorek w Gniewoszowie odbył się jej wykład. – Mogę powiedzieć, że właśnie tutaj Maria Skłodowska pokochała naszą polską przyrodę, która nie zgasła do końca życia - mówiła Stanisława Bachanek:

W wykładzie udział wzięła m.in. profesor Adela Muñoz Páez, która do Gniewoszowa przyjechała, aż z Uniwersytetu w Sewilli. – Jestem autorką książki o Marii Skłodowskiej, lecz zauważyłam, że jej polskie korzenie są mało znane na świecie. Przyjechałam na ziemię gniewoszowską, ponieważ jest to jedno z ważnych miejsc, gdzie mogę się o tym dowiedzieć – mówiła profesor Páez:

Informacje zebrane w Polsce zostaną wykorzystane w drugiej części biografii Marii Skłodowskiej. Profesor Paez towarzyszyła doktor Barbara Petelenz z Krakowa, emerytowana pracownica naukowa Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk i członek Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie. – Badania Skłodowskiej zmieniły całą teorię atomistyczną od starożytności, aż do początku XIX wieku - usłyszeliśmy od dr Petelenz:

Każdy, kto chciałby jeszcze więcej dowiedzieć się o pobycie Marii Skłodowskiej na ziemi gniewoszowskiej może to zrobić na… rowerze. – Zorganizowaliśmy trasę rowerową śladami Boguskich i Skłodowskich. Znajdziemy na niej tablice informacyjne, na których napisane jest w jakich latach i dlaczego noblistka bywała na terenie naszej gminy – mówił wójt Gniewoszowa Marcin Gac:

Dziewięć lat po otrzymaniu Nobla z fizyki Skłodowska została uhonorowana tą nagrodą również w dziedzinie chemii i do tej pory pozostaje jedynym uczonym nagrodzonym w dwóch różnych naukach przyrodniczych.