Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria Goretti, dziewica i męczennica
Dziś jest: 05 lipca 2020

Przysucha

Myślakowice gościły gminę Odrzywół

czwartek, 15 sierpnia 2019 23:15 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Ludowa muzyka, przytupywanie w rytm oberka, a na koniec cygańska nuta. W czwartek, 15 sierpnia w Myślakowicach odbyły się dożynki gminy Odrzywół. 

Święto plonów rozpoczęło się Mszą świętą dziękczynną. Po niej przyszedł czas na tradycyjne dzielenie się chlebem i przemówienia zaproszonych gości. Kiedy zakończyła się część oficjalna przyszła pora na koncert "Na ludową nutę", podczas którego zaprezentowały się działające na terenie gminy zespoły ludowe. Na uczestników czekało wiele atrakcji - można było spróbować tradycyjnych potraw czy wziąć udział w konkursach. Dla dzieci przygotowano dmuchańce i stoiska z maskotkami. Gwiazdą dożynek w Myślakowicach był Don Wasyl Junior z zespołem cygańskim, a w jeszcze lepsze nastroje uczestników imprezy wprowadził satyryk i parodysta Stan Tutaj. 

Dożynki to czas podziękowań, ale również podsumowań. Jak mówi wójt gminy Odrzywół - Marian Kmieciak, w tym roku największą zmorą gminy były nie trudne warunki pogodowe, ale ogromne pożary, które przyniosły wiele strat. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że gleba w gminie nie jest najlepszej klasy. - Nasi rolnicy muszą napracować się dwa razy bardziej niż mieszkańcy poznańskiego czy kujawskiego - zauważa włodarz:

O trudach pracy na roli mówią również sami rolnicy, którzy zwracają uwagę na brak następców oraz niedoskonałość programów pomocowych: 

 Do Myślakowic wybrało się również wielu gości, którzy chcieli wziąć udział we wspólnym świętowaniu: 

 Do swojego stoiska zapraszały m.in gospodynie ze stowarzyszenia Wysokinia i Cetnia. Popisowym daniem pań są pyzy z mięsem: 

Ludowe śpiewy i tradycyjne stroje zaprezentował zespół "Znad Drzewiczki": 

 Dożynki gminy Odrzywół w Myślakowicach zakończyła zabawa taneczna i pokaz sztucznych ogni. 

Zapraszamy do nas: