Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Celina Borzęcka, zakonnica
Dziś jest: Poniedziałek, 26 października 2020

Radomskie

Powiat radomski ma nowe drogi

wtorek, 10 września 2019 12:45 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (Pexels)
Weronika Chochoł

Odcinek drogi wojewódzkiej od Zakrzewa do Parznic oraz odcinek dawnej drogi krajowej nr 7 w Szydłowcu staną się drogami powiatowymi. Zadecydowali dziś o tym radni sejmiku województwa mazowieckiego.

Zmiana związana jest z uzyskaniem przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad pozwolenia na użytkowanie drogi ekspresowej S7 Radom – gr. województwa oraz drogi ekspresowej S7 na odcinku Radom (Jedlińsk) – Jędrzejów. Odcinek drogi krajowej nr 7 od węzła „Radom Północ” do węzła „Szydłowiec Centrum”, został pozbawiony dotychczasowej kategorii i zaliczony do kategorii dróg wojewódzkich. Długość pozbawionego kategorii dróg krajowych odcinka drogi krajowej nr 7 wynosi 29,066 km.

Sejmik województwa ma możliwość - w drodze uchwały - pozbawienia kategorii drogi wojewódzkiej odcinka drogi wojewódzkiej o proporcjonalnej długości do odcinka drogi krajowej, który został pozbawiony dotychczasowej kategorii i zaliczony do kategorii dróg wojewódzkich. Wtedy ten odcinek drogi wojewódzkiej zostaje zaliczony do kategorii drogi powiatowej.

Wśród siedmiu wymienionych odcinków w całym województwie mazowieckim znajdują się dwa w regionie radomskim:

  • droga wojewódzka nr 733 Zakrzew – Wolanów – Kowala – Skaryszew – Karszówka, na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 740 w Zakrzewie do drogi wojewódzkiej nr 744 w Parznicach (23,130 km)
  • droga wojewódzka – dawna droga krajowa nr 7 w m. Szydłowiec (0,073 km)

Ponadto droga wojewódzka nr 733 posiada klasę drogi Z (zbiorcza), natomiast drogi zaliczone do kategorii dróg wojewódzkich powinny spełniać wymagania techniczne i użytkowe określone co najmniej dla klasy drogi G (główna). Natomiast odcinek drogi wojewódzkiej – dawna droga krajowa nr 7, mimo tego, że posiada klasę drogi G (główna), to nie spełnia warunków wymogu definicji dróg wojewódzkich.

Od chwili uprawomocnienia się uchwały nadzór nad wymienionymi drogami sprawować będą Powiatowe Zarządy Dróg Publicznych.

"Za" zagłosowało 37 z 38 obecnych radnych. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.