Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stefan Młodszy, męczennik
Dziś jest: Sobota, 28 listopada 2020

Opoczno

Tablica Witosa w Opocznie

niedziela, 22 września 2019 19:19 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Przesłanie Wincentego Witosa mówiące o potrzebie budowania jedności przypominali ludowcy w Opocznie. Właśnie tu odsłonięta została tablica poświęcona działaczowi ludowemu z Wierzchosławic.

W Opocznie odsłonięta została tablica poświęcona Wincentemu Witosowi. Podczas uroczystości wiceprezes PSL i eurodeputowany tej partii Adam Jarubas przypomniał, że Wincenty Witos był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli ruchu ludowego w Polsce. Ruchu, który za rok obchodził będzie 125. rocznicę swojego zorganizowanego powstania. Mówił także o działaniach PSL zmierzających do ułaskawienia skazanego w procesie brzeskim Witosa. – Skazany został za to, że nie zgadzał się tylko i wyłącznie na rządy jednej partii, na rządy sanacji – mówił w Opocznie Adam Jarubas. – Te wydarzenia są dla nas taką nauką, że władza jednej partii, nieograniczona niczym, nie jest dobrą receptą na budowanie pomyślności Polski – dodawał.

Adam Jarubas mówił także o ciągle aktualnym przesłaniu Wincentego Witosa, który zawsze podkreślał potrzebę budowania wspólnoty, jedności. – To bardzo aktualne w tym bardzo skłóconym czasie – wyjaśniał.

Osobom, które zainicjowały i ufundowały w Opocznie tablicę Wincentego Witosa dziękował Dariusz Klimczak, wiceprezes PSL. – Dla mnie to miód na serce, że takie inicjatywy ciągle mają miejsce – mówił.

Apelował również, by mając na uwadze przesłanie Witosa, zająć się sprawami ważnymi dla Polski: służbą zdrowia, ułatwieniami dla przedsiębiorców, rolnictwem.

Tablica Wincentego Witosa wmurowana została na frontonie opoczyńskiej biblioteki. Przy wejściu do domu Esterki znajduje się także tablica poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna, mówił, że odsłonięta została ona w 1931 roku. Tablica przetrwała okupację. Kazano ją zdjąć dopiero w 1950 roku. Ponownie wróciła na fronton biblioteki w 1990 roku. – Takie tablice są po to, by pamiętać. Obyśmy nigdy nie dożyli już takich czasów, by trzeba było burzyć pomniki, zdejmować tablice – mówił.

Pomysłodawcą odsłonięcia tablicy Wincentego Witosa w Opocznie był Bronisław Franków. Podczas uroczystości Adam Jarubas w imieniu prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza wręczył Arturowi Bagieńskiemu odznaczenie PSL - Złotą Koniczynkę. Tablicę Wincentego Witosa poświęcił dziekan opoczyński ks. Jan Serszyński. On również w kolegiacie św. Bartłomieja odprawił mszę świętą poprzedzającą uroczystości ludowców.