Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Środa, 25 listopada 2020

Opoczno

Burmistrz Kosno: Potrzeb jest mnóstwo

środa, 25 września 2019 15:27 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Gmina Opoczno planuje wyemitować obligacje na 30 milionów złotych. Mówił o tym w audycji Gmina Opoczno na Fali burmistrz Dariusz Kosno.

Gmina Opoczno planuje wyemitować obligacje na 30 milionów złotych. - Potrzeb jest mnóstwo. Mówią o nich mieszkańcy na spotkaniach organizowanych w poszczególnych sołectwach gminy - wyjaśnia burmistrz Dariusz Kosno.

By wykonać planowane inwestycje, samorząd potrzebuje dodatkowych pieniędzy. Stąd pomysł burmistrza, aby gmina wyemitowała obligacje na 30 milionów złotych.

Przekształcenie terenu na cele mieszkaniowe wymaga zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Proces ten będzie trwał około 2, 3 lat. By realizować inwestycje już teraz, trzeba pozyskać pieniądze w ramach obligacji, argumentuje burmistrz. Czy gmina wyemituje obligacje, zadecydują radni podczas sesji zaplanowanej na 30 września.

 

Gmina Opoczno pozyskała pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych. O jakie wsparcie chodzi i na co konkretnie zostanie przeznaczone, wyjaśnia wiceburmistrz Tomasz Łuczkowski.

 

W Opocznie odsłonięta została tablica poświęcona Wincentemu Witosowi. Podczas uroczystości wiceprezes PSL i eurodeputowany tej partii Adam Jarubas przypomniał o wciąż aktualnym przesłaniu jednego z najwybitniejszych przedstawicieli ruchu ludowego w Polsce.

Tablica Wincentego Witosa wmurowana została na budynku opoczyńskiej biblioteki obok tej poświęconej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Mimo że tablica marszałka przetrwała okupację, w 1950 roku została zdjęta. Piłsudski ponownie wrócił na fronton biblioteki po 40 latach, przypominał zebranym wiceburmistrz Opoczna Tomasz Łuczkowski.

Tablicę Wincentego Witosa poświęcił dziekan opoczyński ks. Jan Serszyński.

 

Za nami piąta edycja festiwalu Opoczno Folk Attack. Na scenie zaprezentowało się czterech skrzypków ludowych regionu opoczyńskiego, wyjaśnia dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Adam Grabowski.

Tadeusz Moczarski z Brzezinek niedaleko Gielniowa na skrzypcach gra już od ponad 50 lat. Jednak swoje muzykowanie zaczynał od bębenka.

Gwiazdą wieczoru była Kapela Brodów. Festiwal Opoczno Folk Attack został dofinansowany ze środków ministerstwa kultury, a odbył się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Dwie plenerowe ekopracownie powstały na terenie gminy Opoczno. Ich utworzenie wsparł finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, wyjaśnia Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna.

 

W Opocznie zakończyła się Krajowa Wystawa Psów Rasowych. Przeprowadzona została ona pod patronatem burmistrza Dariusza Kosno. Podkreślał on, że takie wydarzenie jest także okazją do edukacji mieszkańców.

Wystawa psów przeprowadzona została na placu za domem kultury. Zorganizował ją Kennel Club. Ile psów mogli oglądać na wystawie opocznianie, wyjaśnia organizator Remigiusz Czech.

Właściciele psów wyróżnionych przez sędziów wyjechali z Opoczna z pamiątkowymi pucharami.