Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

Radomskie

Dąb będzie szumiał o Kościuszce

środa, 16 października 2019 09:34 / Autor: Jakub Szczechowski
Jakub Szczechowski

Ponad 200 lat temu pod bukiem w Marynie w gminie Jedlnia-Letnisko odpoczywał Tadeusz Kościuszko. Od wczoraj w pobliskiej Słupicy rośnie dąb, poświęcony jego pamięci.

Pomysłodawcą posadzenia Dębu Kościuszki był Społeczny Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej w gminie Jedlnia-Letnisko Jerzy Chrzanowski. Zasmucony tym, że młodzież nie wie o epizodzie Tadeusza Kościuszki na terenie gminy Jedlnia-Letnisko i o legendarnym buku w Marynie, postanowił przypomnieć o wybitnym Polaku. - Tadeusz Kościuszko jest wzorem walki o niepodległość Polski, jak również niepodległość Ameryki. Walczył również z pańszczyzną w Polsce. Częściowo udało mu się to nawet ukrócić, w swoim majątku - przypomniał Jerzy Chrzanowski.

Uroczystości zorganizowała szkoła podstawowa w Słupicy. - Chcemy uczcić 202. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. To bardzo ważny wzorzec dla naszego społeczeństwa, patriotów i dla naszej społeczności również - powiedziała dyrektor Małgorzata Hantz.

Nauczyciel historii Izabela Pachocka przypomniała o śladach kościuszkowskich w gminie Jedlnia-Letnisko i jej bezpośrednim sąsiedztwie. - W czasie przemarszu wojsk insurekcji kościuszkowskiej w kierunku Warszawy oddziały powstańcze zatrzymały się w okolicach wsi Maryno, gdzie stał już wtedy buk i pod tym bukiem Tadeusz Kościuszko odpoczywał. Ten buk stoi do dziś w lesie w okolicach Maryna. Podobno Tadeusz Kościuszko i jego wojska przemieszczały się w okolicach Pionek i do dziś mamy dwie wsie - Tadeuszów i Kościuszków.

 

A co o Tadeuszu Kościuszce wiedzą uczniowie szkoły podstawowej w Słupicy?

 

Przewodnicząca rady gminy Sylwia Moskwa podkreśliła znaczenie takich inicjatyw.

 

- Mamy ogromne szczęście, że mamy taką osobę jak pan Jerzy Chrzanowski - Społeczny Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej. Jak mało kto czuje te sprawy patriotyczne. Jestem dumny, że tego typu uroczystości na terenie naszej gminy odbywają się na bardzo wysokim poziomie, ale też i bardzo dużo jest tych uroczystości. Jesteśmy jedną z niewielu gmin w powiecie radomskim, która tak poważnie podchodzi do tych wszystkich wydarzeń historycznych - powiedział wójt Piotr Leśnowolski. 

Dzieci i młodzież ze szkoły w Słupicy przygotowały program artystyczny. Opowiedziały o Kościuszce narracją, poezją i śpiewem. W akademii wystąpili reprezentanci całej szkoły, nie zabrakło nawet przedszkolaków, które pięknie zaprezentowały barwy narodowe. Zespół "Fasolki" zatroszczył się o warstwę muzyczną. Ostatnim akcentem było posadzenie drzewa przed budynkiem szkolnym. Dąb został ofiarowany przez Nadleśnictwo Kozienice.