Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stefan Młodszy, męczennik
Dziś jest: Sobota, 28 listopada 2020

Kozienice

Kozienice czekają na autobusy elektryczne

poniedziałek, 18 listopada 2019 10:40 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Dwa autobusy elektryczne marki Solaris trafią we wrześniu przyszłego roku do gminy Kozienice. W poniedziałek 18 listopada miało miejsce podpisanie umowy na ich zakup.

W tym roku Gmina Kozienice zawarła umowę na dostawę dwóch fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów elektrycznych klasy MIDI o długości 8,5-9,5 m. Dodatkowo zostanie dostarczona jedna dwustanowiskowa ładowarka o mocy 80-90 kW (2 x 40-45 kW). Stacja ma być wyposażona w panele fotowoltaiczne i turbinę wiatrową, które zapewnią „czystą” energię wykorzystaną do zasilania energooszczędnego oświetlenia LED stacji.

Autobusy elektryczne są przyjazne nie tylko dla środowiska, ale również dla kieszeni Gminy. - Jeśli przyjmiemy, że Gmina pozyskała na ten cel środki zewnętrzne to eksploatacja autobusów elektrycznych będzie tańsza niż z silnikami diesla - wyjaśnia Krzysztof Musiał - dyrektor sprzedaży SOLARIS Bus & Coach S.A.:

Łączny koszt zakupu to prawie 5 milionów złotych. Na inwestycję Gmina pozyskała środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie: preferencyjnej pożyczki (2 170 446,00 złotych) i dotacji (2 745 360,00 zł)

W poniedziałek 18 listopada burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski podpisał umowę na zakup i dostawę autobusów z przedstawicielem Solaris Krzysztofem Musiałem. - Jest to działanie proekologiczne, ale też odpowiedź na potrzeby naszych mieszkańców, którym doskwiera problem wykluczenia komunikacyjnego - mówi Piotr Kozłowski:

Planowany termin dostawy to koniec września 2020 roku. W spotkaniu brali udział również zastępcy burmistrza: Mirosław Pułkowski i Dorota Stępień.