Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria Goretti, dziewica i męczennica
Dziś jest: 05 lipca 2020

Mazowsze

Marszałek Struzik prosi Kościół o wsparcie działań ekologicznych

piątek, 03 stycznia 2020 09:25 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Władze Mazowsza proszą Kościół o włączenie się w kampanię na rzecz poprawienia czystości powietrza. Marszałek Adam Struzik w liście do biskupa radomskiego Henryka Tomasika zwrócił się, by parafie podjęły działania edukacyjne, które mają ograniczyć tzw. "niską emisję".

Marszałek Struzik przypomniał, że na problem dotyczący zanieczyszczenia powietrza zwrócił uwagę papież Franciszek w encyklice "Laudato si". Przywołał słowa, że zniszczenie środowiska ludzkiego jest rzeczą bardzo poważną nie tylko dlatego, że Bóg powierzył człowiekowi świat, ale także dlatego, że samo ludzkie życie jest darem, który trzeba chronić przed różnymi formami degradacji".

- Warto wspomnieć, że Papież Franciszek aktywnie podejmuje działania na rzecz środowiska. 2 września 2019 roku w liście do wiernych z okazji Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia napisał, że "człowiek musi sobie przypomnieć o tym, że został powołany do odpowiedzialnego mieszkania we wspólnym domu, a nie do niepodzielnego panowania". Jednocześnie nawoływał do przeciwdziałania zmianom klimatycznym, a wśród nich koniecznych działań wymienił m.in. zmianę stylu życia i odejście od paliw kopalnych ( w tym węgla) - czytamy w liście.

Marszałek Struzik poprosił biskupa radomskiego, by księża z diecezji radomskiej włączyli się w dyskusję i działania.

- Możliwym i niezwykle cennym działaniem byłoby skierowanie do wiernych słowa na temat troski o jakość powietrza jako dobra wspólnego - pisze marszałek..

Marszałek Struzik zwrócił uwagę, że w Polsce rozpowszechniony jest naganny zwyczaj palenia odpadów w domowych piecach. Celem apelu jest edukacja społeczeństwa oraz wskazanie konsekwencji, jakie dla zdrowia i dla środowiska niesie spalanie śmieci.

Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzedu Miejskiego w Radomiu, podkreśla, że ludzie palą opałem niskiej jakości ze względów ekonomicznych.

- Mieszkańcy kupowali miał najgorszej jakości, który jest odpadem z kopalni. Często też opalali wilgotnym drewnem - mówi.

Smog w szczególności szkodzi osobom podatnym na choroby płuc, ale także najbardziej narażonym na działanie czynników zewnętrznych.

- Najbardziej szkodzi kobietom w ciąży, małym dzieciom oraz osobom dorosłym, które są przewlekle chore - wylicza Wojciech Papiewski z oddziału płucnego szpitala na Józefowie.

Według Europejskiej Agencji Środowiska, Polska należy do najbardziej zanieczyszczonych państw Europy. O wpływie złego stanu jakości powietrza informuje raport Komisji Europejskiej, z którego wynika, że co roku 28 tys. Polaków umiera na choroby wywołane złym stanem powietrza. Największy udział w zanieczyszczeniu powietrza ma tzw. "mała emisja", która jest związana z emisją pyłów i szkodliwych gazów, pochodzących z lokalnych kotłowni węglowych, a także domowych pieców grzewczych.

Zapraszamy do nas: