Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jan z Dukli, prezbiter
Dziś jest: 08 lipca 2020

Przysucha

Trwa remont Muzeum Kolberga w Przysusze

czwartek, 09 stycznia 2020 17:57 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Do końca tego roku potrwa kompleksowy remont konserwatorski zabytkowego budynku, w którym mieści się Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze. Koszt prac wyniesie ok. 7 mln 200 tys. zł.

Placówka upowszechnia wiedzę o życiu Kolberga, jego naukowym dorobku w dziedzinie etnografii i folklorystyki, o twórczości muzycznej oraz upamiętnia jego związki z Przysuchą. Wchodzi w skład Muzeum Wsi Radomskiej. O trwającym remoncie mówi Paweł Cukrowski, dyrektor Departamentu Kultury Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego:

Pierwszy drewniany dwór, w którym mieści sie muzeum wybudowano w 1672 r. z modrzewia. Obecny obiekt powstał ok. 1870 roku. Jest on usytuowany w malowniczym parku, zaprojektowanym i urządzonym w 1900 roku przez Teodora Chrząńskiego. Klasycystyczna rezydencja była rozbudowywana w latach 30-tych XX w.

Dodajmy, że na rozbudowę, modernizację i rozwój instytucji kultury w regionie radomskim władze Mazowsza przeznaczą ok. 9 mln zł.

Największe zaplanowane na ten rok inwestycje w kulturze w regionie radomskim to:

- modernizacja i adaptacja zabytkowych kamienic Gąski i Esterki na potrzeby utworzenia stałej wystawy archeologiczno-historycznej Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – 3,8 mln zł;

- budowa dwóch budynków administracyjno-muzealnych na terenie parku w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli – 3,1 mln zł;

- modernizacja budynku Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze wraz z zagospodarowaniem terenu – 1,7 mln zł;

- wykonanie dokumentacji pod prace konserwatorskie w czterech zabytkowych wiatrakach zlokalizowanych na terenie Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu – 225 tys. zł.

Zapraszamy do nas: