Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święte Anastazja i Bazylissa, męczennice
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Żelazowice, Libiszów
Dziś jest: Czwartek, 15 kwietnia 2021

Opoczno

Powiat podsumował rok

piątek, 10 stycznia 2020 08:41 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Była okazja do podsumowań i snucia planów na przyszłość. W Stefanowie niedaleko Poświętnego zakończyło się spotkanie świąteczno-noworoczne powiatu opoczyńskiego.

Podczas spotkania starosta opoczyński Marcin Baranowski mówił o wydarzeniach zrealizowanych przez powiatowy samorząd w 2019 roku. Jak wyjaśnił, na inwestycje powiat przeznaczył w minionym roku ponad 14 mln zł. To o prawie 6 mln więcej niż w roku poprzednim. Jak zaznaczał starosta, większość środków inwestycyjnych stanowiły pieniądze pozyskane ze źródeł zewnętrznych. W 2019 roku powiat inwestował m.in. w infrastrukturę drogową, dzięki rządowemu programowi otworzył nowe połączenia autobusowe, zakupił kolejne karetki dla ratownictwa medycznego, które w kwietniu wróciło do powiatowego szpitala. – Ale najbardziej dumny jestem z utworzenia dwóch placówek opiekuńczo-wychowawczych w Żarnowie i Mroczkowie Gościnnym – mówił Marcin Baranowski, który podkreślił, że powiatowy samorząd już w tym roku zakończy realizację dwóch innych, także bardzo ważnych inwestycji. Chodzi o przebudowę i rozbudowę Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy oraz przebudowę warsztatów szkolnych w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mroczkowie Gościnnym.

Wicestarosta Maria Barbara Chomicz omówiła powiatowe prospołeczne inwestycje i zadania. Wspomniała m.in. o projektach realizowanych przez PCPR na łączną kwotę 5 mln zł oraz o zakończonym projekcie Centrum Usług Społecznych o wartości 2,5 mln zł, którego jednym z partnerów był właśnie powiat opoczyński. Dzięki zadaniu pomocą objęte zostały przede wszystkim osoby starsze, niepełnosprawne i obłożnie chore. – W 2020 roku będzie kontynuować realizację takich usług dla mieszkańców powiatu, a planowany budżet tego zadania przekroczy 11 mln zł – mówiła. Wicestarosta przypomniała także o wprowadzonej w powiecie Samorządowej Karcie Praw Rodzin oraz o pieniądzach, jakie na aktywizację bezrobotnych pozyskał w 2019 roku opoczyński PUP. Chodzi o kwotę ponad 6,5 mln zł.

Po omówieniu dokonań i zamierzeń powiatowego samorządu do zebranych zwrócił się Kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej. Ks. Edward Poniewierski mówił o potrzebie funkcjonowania we wspólnocie w trosce o dobro drugiego człowieka. – Bo tylko razem możemy podołać wyzwaniom, jakie stawia życie – zapewniał. Podczas składania życzeń zebranym, nawiązał do malarstwa Jacka Malczewskiego. Licznie zabranym gościom życzył w nowym roku nadziei i wiary.

Życzenia zebranym złożył także wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Życzył on zebranym otwartości, dialogu i przyjaźni oraz pracowitości i spełnienia w życiu osobistym.

Życzenia składali także wicemarszałek województwa Zbigniew Ziemba oraz przewodniczący Rady Powiatu Opoczyńskiego Józef Róg. W imieniu przedsiębiorców do zebranych zwrócił się Zbigniew Ciemny, prezes PKP Intercity Remtrak, a w imieniu samorządowców za zorganizowanie spotkania dziękował Janusz Reszelewski, burmistrz Drzewicy. Włodarze gmin zgodnie podkreślali, że tego typu przedsięwzięcia są potrzebne, bo służą integracji, wymianie doświadczeń, ale również są okazją do podsumowania działalności poszczególnych samorządów w minionym roku.

W lokalu Rancho w Stefanowie zgromadziło się około 160 osób. W spotkaniu wzięli udział nie tylko opoczyńscy samorządowcy, ale również ci z ościennych gmin i powiatów, a także duchowieństwo, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele instytucji. Całość uświetnił występ zespołu Czerwony Tulipan.