Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein), dziewica i męczennica
Dziś jest: 09 sierpnia 2020

Szydłowiec

Historia Polski działa się tutaj! Związek Strzelecki zaprasza na marsz śladami powstańców styczniowych

wtorek, 14 stycznia 2020 15:30 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Około trzydziestu kilometrów, prawie trzy dni marszu szlakiem płk Mariana Langiewicza, terenowa lekcja historii - Związek Strzelecki zaprasza do udziału w XIV Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 roku z Szydłowca do Wąchocka.

Celem wydarzenia jest przede wszystkim nauka historii Polski, wychowanie dzieci, młodzieży oraz dorosłych w duchu patriotycznym w oparciu o hasło BÓG – HONOR – OJCZYZNA, formowanie wzorowych postaw obywatelskich i wyrabianie umiejętności zdyscyplinowanego życia. Organizatorzy mają również na celu poszerzanie wiedzy z zakresu wojskowości oraz propagowanie obronności państwa i budowę prospołecznych postaw.

Nie chodzi o "chodzenie dla chodzenia". W programie wydarzenia są również konkursy, oficjalne uroczystości patriotyczne, wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni, zwiedzanie miejsc pamięci czy udział w akademiach i apelach. Jak podkreślają organizatorzy, atrakcji i wydarzeń jest więcej niż w programie i zaproszeniach - każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie. 

XIV Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 roku rozpocznie się w piątek, 17 stycznia na Rynku Wielkim w Szydłowcu. Tam odbędą się uroczystości związane ze 157. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego, sprawowana będzie również Msza św. Tego dnia swoje przyrzeczenie strzeleckie złożą kandydaci, którzy pragną wstąpić w szeregi związku.

Zapisy prowadzone są do środy, 15 stycznia, jednak jak zapewniają organizatorzy, nikt, kto pojawi się na trasie i będzie chciał się dopisać, nie zostanie odprawiony z kwitkiem.

- Warto poznać historię, swoje korzenie, historię małej ojczyzny. Wtedy człowiek czuje się dowartościowany. Często - ucząc się historii - słyszymy o Warszawie, Krakowie czy chociażby Olszynce Grochowskiej, a nie mówi się o Radomiu, Szydłowcu czy okolicznych miejscowościach. A niejednokrotnie w wyniku tutejszych wydarzeń dzieje mogły się potoczyć zupełnie inaczej mówi Lechosław Wąsik - regionalista, członek Związku Strzeleckiego.

W marszu mogą wziąć udział praktycznie wszyscy. Osoby niepełnoletnie potrzebują zgody rodziców i powinny mieć dorosłego opiekuna. Uczestnicy mają zapewnione ubezpieczenie i zakwaterowanie z wyżywieniem. Informacje o zapisach, szczegóły dotyczące marszu i niezbędne dokumenty znaleźć można tutaj

O inicjatywie, Powstaniu Styczniowym na ziemiach szydłowieckich, marszu i wydarzeniach towarzyszących, ale również zbieraniu informacji o zasłużonych przodkach i tym, że historia działa się na naszych ziemiach rozmawialiśmy z Romanem Burkiem - komendantem Związku Strzeleckiego oraz Lechosławem Wąsikiem - regionalistą, członkiem Związku:

 

Szczegółowy program wydarzenia: 

 

Zapraszamy do nas: