Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Róża z Viterbo, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 06 marca 2021

Radomskie

Świętokrzyskie chce przejąć część województwa mazowieckiego

czwartek, 16 stycznia 2020 13:30 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Część mieszkańców Seredzic w gminie Iłża w powiecie radomskim chce przyłączenia swojego sołectwa do powiatu starachowickiego w województwie świętokrzyskim. Jeśli cała procedura administracyjna zakończy się po ich myśli, województwo mazowieckie zmniejszy się o ok. 10 hektarów.

Na stronach starostwa powiatowego w Radomiu pojawiła się informacja o trwających konsultacjach społecznych w zakresie zajęcia stanowiska zawartego w pytaniu: "Czy jesteś za wyłączeniem z terytorium Powiatu Radomskiego, Gminy Iłża części obszaru obrębu ewidencyjnego Seredzice i włączeniem tego obszaru do Gminy Mirzec w Powiecie Starachowickim?"

Starostwo wyjaśnia, że udział w tych konsultacjach jest ustawowym przywilejem mieszkańców, a nie obowiązkiem, jednak stanowisko mieszkańców będzie pomocne dla podjęcia ostatecznego rozstrzygnięcia.

Sołectwo Seredzice przylega do gminy Mirzec w powiecie starachowickim. Formalnie leży w granicach gminy Iłża i województwa mazowieckiego, ale mieszkańcy swoje centrum życiowe łączą z Mircem. - Popieram ten wniosek. Mieszkańcy przysiółka Seredzice swoje życie rodzinne i zawodowe wiążą ze wsią Tychów Nowy i gminą Mirzec. Dzieci chodzą do szkoły w Tychowie Nowym. Ponadto chcemy, by ujęcie wody, które znajduje się na terenie gminy Iłża, zostało administracyjne przyłączone do naszej gminy - mówi wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn:

Dodajmy, że podatki od nieruchomości, które płaci Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach wpływają do gminy Iłża. Po zmianie wpływałyby do gminy Mirzec.

Burmistrz Iłży Przemysław Burek jest przeciwny odłączeniu wsi Seredzice od gminy:

Kolejne decyzje mają podjąć samorządy terytorialne Iłży, powiatu radomskiego oraz województw mazowieckiego i świętokrzyskiego.