Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jan z Dukli, prezbiter
Dziś jest: 08 lipca 2020

Końskie

Zielona energia w koneckich gospodarstwach

wtorek, 21 stycznia 2020 15:36 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

427 instalacji fotowoltaicznych i solarnych zamontowanych zostanie na terenie powiatu koneckiego. Wszystko za sprawą unijnego projektu Odnawiane Źródła Energii dla mieszkańców gmin Staropolskiego Związku Gmin i Miast.

Staropolski Związek Gmin i Miast tworzy sześć gmin powiatu koneckiego: Końskie, Fałków, Radoszyce, Smyków, Ruda Maleniecka i Słupia Konecka. Po unijne wsparcie sięgnęło właśnie stowarzyszenie, które będzie koordynować realizację przedsięwzięcia, wyjaśnia burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, przewodniczący Staropolskiego Związku Gmin i Miast.

Dotacja unijna wynosi 60 procent kosztów inwestycji, resztę pokrywają beneficjenci, czyli mieszkańcy, w których gospodarstwach montowane będą instalacje fotowoltaiczne i solarne. Jak wyjaśnia burmistrz Radoszyc Michał Pękala, przygotowania do realizacji projektu trwały długo. W końcu jednak Staropolski Związek Gmin i Miast podpisał umowy z wykonawcą zadania.

Mieszkańcy gminy Ruda Maleniecka również zdecydowali się na udział w projekcie, wyjaśnia wójt Leszek Kuca.

Montaż instalacji fotowoltaicznych i solarnych pozwoli na spore oszczędności w poszczególnych gospodarstwach domowych, zapewnia burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

Instalacje fotowoltaiczne w koneckich gospodarstwach montowała będzie firma EkoEnergia Polska z Kielc. Jej prezes Łukasz Dziedzic w koneckim urzędzie podpisał umowę na realizację zadania z przedstawicielami Staropolskiego Związku Gmin i Miast.

Umowa podpisana została także ze zbiorowym inspektorem nadzoru budowlanego. Instalacje fotowoltaiczne i solarne na terenie koneckich gospodarstw mają pojawić się jeszcze w tym roku.

Zapraszamy do nas: