Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: Poniedziałek, 25 stycznia 2021

Radomskie

Radni za likwidacją ośrodka dla dziewcząt w Wierzbicy

piątek, 31 stycznia 2020 12:34 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Rada Powiatu Radomskiego wyraziła zamiar likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy. Za projektem uchwały głosowało 17 radnych, 1 był przeciw a 7 wstrzymało się od głosu.

Placówka oświatowa w Wierzbicy posiada 48 miejsc dla dziewcząt w wieku 13-18 lat. Obecnie przebywa w nim 32 wychowanki, które kształcą się w Szkole Podstawowej Specjalnej oraz Branżowej Szkole I Stopnia Specjalnej w zawodach krawiec, fryzjer. Starosta radomski Waldemar Trelka powiedział, że liczba dziewcząt kierowanych do ośrodka zmniejsza się z roku na rok. W roku 2017 było 47 wychowanek, w 2018 i 2019 roku 32 wychowanki:

Przeciwko uchwale głosował radny Mirosław Ślifirczyk z PSL:

Przypomnijmy, że na terenie województwa mazowieckiego jest obecnie ponad 200 wolnych miejsc w tego typu placówkach. Z informacji uzyskanych od przedstawicieli ościennych samorządów terytorialnych, na których to terenie znajdują się tego typu ośrodki wynika, iż ewentualne umieszczenie wychowanek z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy w innej placówce będzie możliwe.

Część nauczycieli i wychowawców z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy jest zatrudniona na etatach w innych szkołach. Starostwo Powiatowe w Radomiu planuje wykorzystać obiekt po ewentualnej likwidacji na potrzeby osób niepełnosprawnych.

W zamian Powiat Radomski planuje realizować program "Centra Opiekuńczo-Mieszkalne" w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Pomysł zyskał akceptację Wojewody Mazowieckiego, który jednocześnie zadeklarował wsparcie finansowe.