Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Kajus, papież
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kunice
Dziś jest: Czwartek, 22 kwietnia 2021

Mazowsze

Jaki będzie Budżet Obywatelski Mazowsza? Dziś spotkanie informacyjne w Radomiu

wtorek, 04 lutego 2020 09:45 / Autor: Weronika Chochoł
fot. facebook.com/budzetobywatelskiMazowsza (zdj. poglądowe)
Weronika Chochoł

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Budżetu Obywatelskiego Mazowsza? Masz pomysł, ale nie wiesz, czy może zostać zrealizowany? Przyjdź na spotkanie informacyjne i zadaj nurtujące Cię pytania. Spotkanie we wtorek, 4 lutego w auli MSCDN.

W tym roku rusza pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Do rozdysponowania jest 25 mln zł - 20 milionów przeznaczone będzie na pulę podregionalną, a pozostałe 5 milionów na projekty ogólnowojewódzkie. Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy województwa mazowieckiego bez ograniczeń wiekowych. Każdy może zarówno zgłosić, jak i poprzeć dowolną liczbę projektów. W przypadku osób małoletnich wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Do BOM można zgłaszać projekty inwestycyjne, dotyczące np. budowy lub modernizacji placów zabaw, siłowni plenerowych, tężni, zakupu karetek czy mobilnych gabinetów lekarskich np. okobus, jak i te nieinwestycyjne czyli np. warsztaty i zajęcia sportowe, rzemieślnicze dla dzieci, młodzieży czy seniorów, a także wydarzenia kulturalne.

- Nie ma obligatoryjnego obowiązku realizacji budżetu na poziomie województw. My robimy to jako jedni z pierwszych w kraju. Doszliśmy do wniosku, że oddamy część decyzji czy propozycji właśnie obywatelom - mówi Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego:

Pierwszym punktem realizacji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza są spotkania z mieszkańcami poszczególnych miejscowości. Odbyły się one już w Żyrardowie, Płocku i Wołominie. Teraz przyszedł czas na Radom. Spotkanie we wtorek, 4 lutego w auli Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Kościuszki 5a. Początek o godz. 17.00.

Następne spotkania odbędą się kolejno w: Ciechanowie, Piasecznie, Siedlcach, Ostrołęce i Warszawie.

Projekty będzie można składać przez cały marzec (od poniedziałku, 2 marca, do poniedziałku 31 marca). Następnie zgłoszone projekty będą oceniane - potrwa to do końca maja. Do 5 czerwca ma zostać podana informacja o wynikach oceny projektów. Wtedy wnioskodawcy będą mogli składać odwołania od oceny negatywnej o niedopuszczeniu projektu do głosowania. Będą mieli na to 14 dni od dnia opublikowania informacji o wynikach oceny projektów. Do 3 lipca Zarząd Województwa Mazowieckiego ma przyjąć uchwałę w sprawie rozpatrzenia odwołań od oceny negatywnej o niedopuszczeniu projektu do głosowania. Do 16 lipca ma być gotowa lista projektów poddanych pod głosowanie. Wybierać najlepsze projekty będzie można od 20 lipca do 16 sierpnia. Wyniki głosowania poznamy do końca sierpnia. Zwycięskie projekty realizowane będą w przyszłym roku.

Niezbędne dokumenty, harmonogram, regulamin oraz szczegółowe informacje na temat Budżetu Obywatelskiego Mazowsza znaleźć można na stronie internetowej BOM.