Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: Poniedziałek, 25 stycznia 2021

Radomskie

Wierzbica nie zamknie oczyszczalni ścieków

wtorek, 04 lutego 2020 13:44 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

WIOŚ chce zamknięcia oczyszczalni ścieków. Władze gminy mówią "NIE".

Wracamy do zanieczyszczenia Szabasówki w powiecie szydłowieckim. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Radomiu przypuszcza, że woda w rzece została zanieczyszczona ściekami komunalnymi i przemysłowymi. Dlatego wszczęto postępowanie w sprawie wstrzymania działalności wierzbickiej oczyszczalni. Nie zgadza się z tym wójt gminy Zdzisław Dulias:

Inaczej sprawę widzi Tomasz Skuza, kierownik delegatury WIOŚ w Radomiu:

Przypomnijmy, że szydłowiecka prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie skażenia wody w rzece Szabasówka. Zawiadomienie w tej sprawie złożył właściciel jednego z okolicznych stawów hodowlanych. W wyniku skażenia śniętych zostało kilkanaście ton ryb.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska stwierdził w połowie stycznia obecność siarczanów w rzece. To wszystko miało negatywny wpływ na środowisko wodne. Inspektorzy przeprowadzili kontrole w stosunku do podmiotów, które były podejrzewane o wprowadzenie zanieczyszczeń do rzeki.

Sprawa została zgłoszona również na policję. O zdarzeniu poinformowano też straż rybacką i związek wędkarski. Według okolicznych mieszkańców woda w rzece jest zatruwana od dwóch lat. Przypomnijmy, że rzeka wpływa do zalewu w Domaniowie. W okresie letnim korzystają z niego tysiące osób.