Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: Poniedziałek, 25 stycznia 2021

Radomskie

Przygotowania do skaryszewskiego jarmarku końskiego ruszyły z kopyta

środa, 05 lutego 2020 13:59 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Pełną parą ruszyły przygotowania do tegorocznych targów końskich w Skaryszewie. Mówił o tym burmistrz miasta Dariusz Piątek, ktory był gościem Radia Plus Radom. W tym roku impreza odbędzie się w dniach 2-3 marca.

Stan przygotowań do największego wydarzenia kulturalno-handlowego w regionie radomskim był tematem m.in. ostatniej sesji Rady Gminy w Skaryszwie. - Dziś, po raz kolejny stajemy przed wyzwanie, by sprostać historii i zorganizować imprezę, która przemienia się w święto koni. Skaryszew staje się symbolem miasta, które traktuje konia z godnością i należytym szacunkiem, a nasza tradycja końskiego jarmarku przyciąga miłośników tych zwierząt oraz turystów - powiedział burmistrz Dariusz Piątek:

Wstępy końskie to także szereg imprez towarzyszących. W tym roku po raz ósmy prezentowane będą najpiękniejsze konie ras zimnokrwistych, a także pokaz wykorzystania konia w hipoterapii.

Skaryszewski Jarmark Koński od wieków odbywał się w normalnie funkcjonującej przestrzeni miejskiej. Dziś, gdy handel końmi odbywa się na targowisku, centrum Skaryszewa staje się miejscem starannie wyselekcjonowanej alei twórców ludowych, gdzie czeka bogata oferta rękodzielników, twórców i rzemieślników z całej Polski.

Przywilej targowy nadany został Skaryszewowi przez króla Władysława IV w 1633 r. Początkowo był to zwykły jarmark płodów rolnych. Koński charakter targów ukształtował się 100 lat później. Rozkwit końskich targów nastąpił w drugiej połowie XIX wieku. Nazwa "Wstępy" - pochodzi od pierwszego, czyli wstępnego poniedziałku Wielkiego Postu, kiedy zwyczajowo zaczyna się jarmark.