Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: Poniedziałek, 25 stycznia 2021

Radomskie

Wstępy 2020: zaostrzone przepisy, ale również więcej imprez około-wstępowych

piątek, 07 lutego 2020 12:38 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Zakaz wprowadzana koni bezpośrednio na wystawę, a jedynie przez rogatki, izolatki na terenie wystawy, restrykcyjne wymogi dotyczące transportu zwierząt. Przygotowania do 387 Wstępów Końskich w Skaryszewie na ostatniej prostej.

W tym roku Skaryszewski Jarmark Koński potrwa pięć, a nie tak jak w ubiegłych latach - dwa dni. 387 skaryszewskie Wstępy rozpoczną się już w piątek 28 lutego, natomiast uroczyste otwarcie Jarmarku zaplanowane jest na poniedziałek, 2 marca. Obok Jarmarku Końskiego zaplanowane są również imprezy około-wstępowe, m.in: VIII Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych, pokaz hippoterapi czy inscenizacja historyczna "Jak to drzewiej na Wstępach bywało".  

Przywilej targowy nadany został Skaryszewowi przez króla Władysława IV w 1633 r. Początkowo był to zwykły jarmark płodów rolnych. Koński charakter targów ukształtował się 100 lat później. Rozkwit końskich targów nastąpił w drugiej połowie XIX wieku. Nazwa "Wstępy" - pochodzi od pierwszego, czyli wstępnego poniedziałku Wielkiego Postu, kiedy zwyczajowo zaczyna się jarmark.

W ubiegłym roku służby i pracownicy Urzędu Gminy w Skaryszewie zostali przeszkoleni z zakresu transportu zwierząt. W tym roku przeszkoleni zostali również hodowcy. Jeśli chodzi o zmiany związane ze Wstępami, główną z nich jest zmiana zasad dotyczących wprowadzania koni na teren wystawy. Nie będzie bowiem możliwości wprowadzania koni bezpośrednio na wystawę. Z tej opcji korzystali przede wszystkim mieszkańcy Skaryszewa i okolic. - W tym roku każdy koń musi do nas wjechać - w odpowiednich warunkach i odpowiednio przygotowany - mówi burmistrz Skaryszewa Dariusz Piątek: 

Powiatowy Inspektorat Weterynarii będzie sprawował nadzór zarówno nad przestrzeganiem warunków weterynaryjnych zapewnianych przez organizatora, jak i wymagań, które obowiązują posiadaczy koni. Na miejscu imprezy przez cały czas nadzór prowadzić będą lekarze weterynarii. Ich zadaniem będzie po pierwsze sprawdzanie, czy wszyscy stosują się do obowiązujących wymagań, po drugie - pomoc organizatorom w ich egzekwowaniu. Grzegorz Zaborski - powiatowy lekarz weterynarii w Radomiu: 

Pomoc przy organizacji imprezy zapewnia Fundacja Centaurus. Jak mówi Norbert Ziemlicki z Centaurusa, skaryszewskie Wstępy przechodzą pozytywną zmianę. - O Skaryszewie było głośno w całej Polsce - niestety również w tym negatywnym kontekście. Słyszeć można było, że konie są bite, zakrwawione, w nieodpowiednich warunkach. Z roku na rok to się zmienia - mówi Norbert Ziemlicki z fundacji Centaurus i wyjaśnia, jak udało się poprawić warunki na Wstępach, a co za tym idzie - renomę wydarzenia: 

Wstępy 2020 tradycyjnie będą okazją do kupna i obejrzenia koni - to atrakcja dla hodowców i miłośników tych zwierząt. W planach jest również wiele imprez około-wstępowych. Po raz ósmy w Skaryszewie odbędzie się Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych W tym roku wystawa poświęcona będzie ogierom rasy polski koń zimnokrwisty. Dodatkowym elementem będzie pokaz hippoterapii. O szczegółach mówi Jacek Hebda z radomskiego oddziału Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Warszawie: 

Nowym elementem Wstępów będzie również Pokaz grupy rekonstrukcyjnej "Pospolite Ruszenie Królestwa Polskiego". - Jak przez magiczne lustro przejdziemy do czasów minionych i gwarantuję państwu, że państwo tego nie zapomną - zachęca do udziału Przemysław Zambrzycki z "Pospolitego Ruszenia (...)":

Skaryszewski Jarmark Koński to również szereg imprez towarzyszących. Otwarta zostanie wystawa "Sztuka - Wydziału Sztuki", czyli wystawa prac studentów Wydziału Struki UTH w Radomiu. W planie jest również koncert zespołów ludowych "Estrada Folkloru" czy Aleja Twórców Ludowych. Do udziału w wydarzeniach towarzyszących zaprasza Daniel Rogala - dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie: