Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: Poniedziałek, 25 stycznia 2021

Radomskie

Co z dworcami w Pionkach?

piątek, 07 lutego 2020 16:26 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. www.cal.pionki.pl
Jakub Szczechowski

W przyszłym roku wyremontowane zostaną dworce kolejowe w Pionkach. Tak wynika z odpowiedzi Ministra Infrastruktury na interpelację posła Konrada Frysztaka.

Obydwie inwestycje są obecnie w fazie projektowej. Weryfikowany jest projekt wykonawczy. W przypadku dworca Pionki Zachodnie jest już pozwolenie na budowę. Dla drugiego dworca wniosek o takie pozwolenie złożony został w grudniu. Na przełomie I i II kwartału tego roku mają zostać rozpisane przetargi na wykonawcę robót budowlanych. Inwestycje mają zostać zakończone w III kwartale 2021 roku. Na czas remontu uruchomione zostaną dworce tymczasowe.

Poseł Frysztak pytał także o zakres prac. Inwestycje obejmują m.in. termomodernizację wewnętrzną, wymianę dachu, okien i drzwi, a także wymianę instalacji. Odnowiona zostanie również elewacja zewnętrzna. Budynki dostosowane zostaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prace będą dotyczyć też otoczenia dworców. Zamontowane zostaną ławki, stojaki rowerowe. Będą też nowe miejsca postojowe. Dodajmy, że przebudowa dworca Pionki Główne objęta będzie nadzorem konserwatora zabytków. Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury napisał także, że inwestycjom tym nie grozi obecnie utrata dofinansowania (ze względu na opóźnienie w realizacji).

Interpelacja dotyczyła również bieżącego funkcjonowania dworców. Dworzec Pionki Zachodnie jest czynny w godzinach pracy kas biletowych, które po 2 miesiącach przerwy uruchomiono 2 stycznia tego roku.  Ograniczenie czasu otwarcia dworca wynika z aktów wandalizmu - tłumaczy ministerstwo. Poczekalnia na budynku dworca Pionki Główne została otwarta 16 stycznia 2020 r.