Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

Kozienice

Szkól pracowników za pieniądze z Urzędu Pracy

środa, 12 lutego 2020 09:32 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Województwo mazowieckie otrzymało 32 mln złotych w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Za te środki pracodawcy mogą podnieść kwalifikację swoich pracowników.

Krajowy Fundusz Szkoleniowe to środki wyznaczone z Funduszu Pracy przeznaczone wyłącznie dla pracodawców, aby mogli podnieść lub zmienić kwalifikacje swoich pracowników. - KFS ma na celu pomóc pracodawcy w utrzymaniu miejsca pracy i pracownika – wyjaśnia Jan Mazur, dyrektor Urzędu Pracy w Kozienicach.

Jakie osoby mogą skorzystać ze szkoleń opłacanych przez urząd pracy określa Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Chodzi o zawody określone jako deficytowe oraz pracowników powyżej 45 roku życia i niepełnosprawnych:

Pracodawcy chcący wyszkolić pracownika muszą zwrócić się do certyfikowanych firm szkoleniowych znajdujących się na liście Ministerstwa Pracy. Dla małych i mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do 10 osób KFS pokrywa 100 proc. kosztów. Dla przedsiębiorcy zatrudniającego powyżej 10 osób, dopłata do szkoleń wynosi 80 proc. - Rocznie nie może być to jednak więcej niż 12 tysięcy złotych na osobę – mówi Jan Mazur:

Aby skorzystać z tego funduszu szkoleniowego ogłaszane są nabory. Nabór trwa przeważnie 14 dni. W tym czasie pracodawcy składają wnioski. Po jego akceptacji następuje podpisanie umów. Nabory ogłaszane są do wyczerpania środków.